SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması, vatani görevleri için askere gitmiş olan erkeklere emeklilikte sunulan bir haktır. Bu durum özellikle emeklilik yaşı için önemli olurken, askerlikte geçirilen zamanın emekliliğe dahil edilmesini sağlar.

SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

Askeri borçlanma için çeşitli şartların yerine getirilmesi lazımdır. Genel olarak erkek çalışanlar vatani görevini er veya erbaş unvanında yapması gerekir. Aynı zamanda bu haktan yararlanmak için yedek subay okulunda geçirilen zaman da dahil edilir.

Askerlik Borçlanması

Vatani görevi için askere giden kişilerin askerde geçirmiş oldukları sürenin tamamının veya belli kısmının emeklilikte geçerli olması için sigorta priminin yatırılmasına askerlik borçlanması ismi verilir. Askeri borçlanması için en düşük borçlanma miktarı 941 TL en yüksek ise 7 bin TL olmaktadır. Vatani görevi için asker olan kişilerin sigorta primi yatırılır. Eğer ki işe giriş yapmadan önce askere gitmişseniz 12 aylık askerlik borçlanması üzerinden sigorta başlangıcını 1 Eylül 1999’a kadar çekebilirsiniz.

Normal emeklilik döneminde 25 yıl sigorta, 58 yaş ile 5975 gün emekli olmak için yeterli olurken, bu şekilde 60 yaşında emekli olabilme hakkı doğacaktır. Askerlik borçlanması sırasında sigortalı kişi SGK’ya giderek askerliğini yapmış olduğuna dair belgelerle birlikte müracaatta bulunur. Daha sonrasında ise yalnızca bu zamanın primini ödeyerek borçlanmanın yapılmasını sağlar.

Hesaplama İşlemleri

Bir kişinin emekli durumda olabilmesi için üç şartı birden sağlaması gerekir. Bu şartlar arasından ilki sigortalılık sürecidir. Emeklilik için gerekli olarak gösterilmekte olan ikinci şart ise prim ödeme günüdür. Prim ödeme günü kişinin çalıştığı ve onun adına ödenmekte olan günleri ifade eder. Kişi çalışmaz ve bu durumda borçlanma yapmazsa prim gün ödeme sayısında da artışlar görülmez.

Emeklilikte aranan üçüncü kural ise yaştır. Kişinin sigortalı olduğu süreçte bu şartı sağlaması halinde emekliliğe hak kazanması mümkün hale gelmiş olur. Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişi borçlanacağı zamana ilişkin prim tutarlarını kendisi belirlerken bunların kendi cebinden ödenmesini sağlar. Dilerse borçlanma daha yüksek tutarlar üzerinden yapılabilir. Ancak minimum olarak 941 TL olarak ödenmek durumundadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@