SGK 2021 Malulen Emekli Eden Tüm Hastalıklar Listesi Belli Oldu!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) malulen emekliliğe neden olan hastalıklar listesi belli oldu. Kanser hastalıklarından, fiziksel engele neden olabilecek sağlık sorunları, görme bozukluklarından pskilolojik hastalıklara onlarca hastalık listede yer alıyor. SGK 2021 malulen emekli eden hastalıklar listesinde çok sayıda sağlık sorunu bulunuyor

SGK 2021 Malulen Emekli Eden Tüm Hastalıklar Listesi Belli Oldu!

SGK 2021 malulen emekli eden hastalıklar listesinde çok sayıda sağlık sorunu bulunuyor. Kanser hastalıklarından, fiziksel engele neden olabilkecek sağlık sorunları, görme bozukluklarından pskilolojik hastalıklara onlarca hastalık listede yer alıyor. 

İşe başladıktan sonra hasta olan ve bu hastalığı çalışmasına engel teşkil eden çalışanlar, SGK'ye başvuruda bulunduklarında erken emekli olabilecekler. Malulen emeklilik başvurusunda yaş şartına da bakılmıyor.

MALULEN EMEKLİ EDEN HASTALIKLAR

Malulen emeklilik başvurusunda bulunacak vatandaşların bilmeleri gereken en önemli husus hastalığın oluşma süreci. SGK malulen emeklilik başvurularında hastalığın ilk sigorta tarihinden önce mi yoksa sonra mı olduğuna bakar. Eğer çalışanın hastalığı iş hayatında meydana gelmişse malulen emeklilik başvurusu kabul edilir. Ancak çalışanın hastalığı ilk sigorta tarihinden daha önce varsa malulen emeklilik başvuruları kabul edilmez. 

SGK mevzuatına göre çalışanların malulen emekli olabilmeleri için hastalıklarının ilk sigorta tarihinden sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor. Bunun yanında sağlanması gereken prim ve gün şartı koşulları da bulunuyor. 

2021 SGK LİSTESİNDE YER ALAN TÜM HASTALIKLAR

Malulen emeklilik başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar için SGK 2021 yılı mevzuatı malulen emeklilik hastalık listesi aşağıda yer almaktadır. Bu listede yer alan hastalıklardan birisine sahip olan vatandaşlar, çalışma güçlerinin önemli bir kısmını kaybetmişlerse malulen emeklilik başvurusunda bulunabilecekler.

Malulen Emekli Eden Kanser Türleri

SGK kanser hemen hemen tüm kanser türleri için malulen emeklilik hakkı sağlıyor. İşte SGK'nın listesinde yer alan kanser türleri; Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri. Listede yer alan kanser türlerinden birisine yakalanmış bir çalışan malulen emeklilik için başvuru yapabilir. 

Diğer Hastalıkların Listesi

* Gastrointestinal Kanamalar, Karaciğer Sirozu, Karaciğer Nakli, Kalp Yetmezliği, Kol, Bacak Gibi Organ Kaybı, Kalp Kapak Hastalıkları, Kalp Nakli, Böbrek Nakli, Akciğer Nakli, Tüberküloz

* AIDS. Epilepsi, Demans, Beyin Tümörleri, Parkinson Sendromu, Serebral Palsi, Multiple Skleroz, Zeka Gerilikleri (IQ 50 Ve Altı), Şizofreni

* Bipolar Bozukluk, Görme Azlığı, Retina Kanamaları, Yardımsız Ayakta Durmayı Engelleyen Denge Bozuklukları İle Birlikte İşitme Kaybı, Anemi, Behçet Hastalığı

PRİM, GÜN VE ÇALIŞMA KAYBI ŞARTLARI

1-) Malulen emeklilik için sağlanması gereken ilk koşul yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastalığın ilk ortaya çıkış tarihi. SGK çalışmaya engel olan ve malulen emeklilik talep edilecek hastalıklar için yapmış olduğu açıklamasında hastalığın ilk sigorta priminden sonra oluşması gerektiğini bildirdi. 

2-) İkinci şart ise çalışma kaybı ile ilgili. Malulen emeklilik için çalışanların söz konusu hastalık nedeniyle çalışma güçlerinin önemli bir bölümünü kaybetmiş olmaları gerektiğini duyurdu. SGK mevzuatına göre hastalığın kişinin çalışma gücünde yüzde 60 oranına kayba neden olması malulen emeklilik nedeni.

3-) Çalışanların sağlık şartlarının dışında prim ve gün şartlarını sağlamaları gerekiyor. Malulen emeklilik için başvuruda bulunacak olan vatandaşların en az 1800 gün sigorta ya da bağkur primi olması gerekiyor. Bunun dışında 10 yıllık çalışma süreci şartı da bulunuyor.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR?

Malulen emeklilik için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar başvurularını kendi yaşadıkları il veya ilçe SGK Müdürlüklerine yapacaklar. Başvurular yazılı dilekçe ile yapılacak olup başvurunun ardından sağlık işlemleri gerçekleştirilecek. Sağlık raporunda malulen emeklilik onayı çıkarsa kişi emekliye ayrılacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@