Sektörlerde güven kaybı

Tüketici güvenindeki büyük düşüşün ardından, sektörel güven endekslerinin tamamında da bu ay gerileme yaşandı. Güven, hizmet sektöründe yüzde 2,3; inşaatta ise yüzde 2,1 azaldı

Haberler 24.09.2015, 02:26
Sektörlerde güven kaybı

Tüketici güven endeksinin Ocak 2009’dan bu yana en düşük değerine gerilemesinin ardından, sektörel güven endekslerinin tamamında da gerileme yaşandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi eylülde bir önceki aya göre yüzde 2,3; inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 azaldı; perakende ticaret sektörü güven endeksi de yüzde 4,6 geriledi.

HİZMET
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sektörel güven endekslerini dün yayımladı. Buna göre ağustosta 99,99 olan hizmet sektörü güven endeksi, eylülde yüzde 2,3 azalarak 99,67 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ile gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. 

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2,2, yüzde 2,8 ve yüzde 2 azaldı.

PAREKENDE TİCARET
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi de yüzde 4,6 azalarak 96,27 değerine geriledi. Bu gerileme; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını düşünen ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9,3 ve yüzde 8,9 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4,4 arttı.

İNŞAAT
Ağustos ayında 82,10 olan mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 2,1 azalarak 80,37 değerine geriledi. Bu azalış, gelecek üç aylık dönemde ‘toplam çalışan sayısında’ artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3,7 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,4 arttı.

  • BİRGÜN GAZETESİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@