Seçim Sonuçlarına Ekonomik Değerlendirmeler: Türkiye'nin Önü Açıldı

İSTANBUL (ANKA) - 1 Kasım seçimlerinin ardından iş dünyasından mesaj yağdı. Henüz seçim ...

Haberler 01.11.2015, 22:45
Seçim Sonuçlarına Ekonomik Değerlendirmeler: Türkiye'nin Önü Açıldı

İSTANBUL (ANKA) - 1 Kasım seçimlerinin ardından iş dünyasından mesaj yağdı. Henüz seçim sonuçları kesinleşmeden değerlendirmelerde bulunan iş dünyasının önde gelen isimleri, seçim atmosferinin geride bırakılması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin önünün açıldığına dair mesajlar verdi.  

1 Kasım seçimlerinin ardından iş dünyasından mesaj yağdı. İş dünyasının önde gelen ismi TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, henüz seçim sonuçları açıklanmadan ilk değerlendirmelerini yaptı. Büyükekşi, 1 Kasım seçimleri sonucunda yine tek partinin iktidara geldiğini vurgulayarak, “Türkiye 13 senedir tek parti hükümetinin getirdiği istikrar sayesinde ekonomide çok önemli atılımlara imza attı. Şimdi yakaladığımız bu kazanımları daha ileriye götürme zamanın geldiğine inanıyoruz. Sadece ekonomide değil, tüm alanlarda yeni reformlara ihtiyaç var. İhracatçılar ve sanayiciler olarak en büyük beklentimiz; yeni hükümetin; inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmayı merkeze alan, eğitimi öne çıkaran, yüksek katma değer odaklı, bilgi ve teknoloji rekabetine göre kurgulanmış ihracat odaklı bir büyüme modelini gündemine almasıdır” dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar ise, milletin seçim sandığında tek parti yönetimi ve istikrar iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyarak, Türkiye'nin geleceğine sahip çıktığını ifade ederek, “Seçmenin sandık aracılığıyla verdiği güçlü mesajla Türkiye'nin önü açılmıştır. Şimdi işe koyulup milletimizin ihtiyaçlarına cevap verme zamanıdır. Milletimize hayırlı olsun” diyerek açıklamalarda bulundu.

AK Parti’nin hükümet kurma yetkisini aldığı Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin bir açıklama yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay da, “Yapılan seçimlerin Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkma başarısını gösteren AK Parti ile birlikte TBMM’de temsil edilmeye hak kazan tüm siyasi partilerimizi ve milletvekillerimizi kutluyorum” diye konuştu.

Seçim sonuçlarını değerlendiren bir diğer isim de İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan oldu. Bahçıvan, “Seçmenimiz, oyları ile ekonomimiz adına çok önemli olan istikrarlı ve uzun vadeli tek partili bir iktidarı meclis aritmetiği içinde ortaya çıkarmıştır. Bu sonuç, uzun zamandır duraksamış olan ekonominin yeniden ana gündem maddesi haline gelmesi ve yapılması gereken yapısal reformlar açısından da önemli bir fırsat olacaktır” dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ise, 1 Kasım Seçim sonuçlarına ilişkin, “Bugün ülkemiz için yeni ve umut dolu bir dönemin daha başlangıcıdır. Ülkemizin kalkınması yolunda önemli bir dönüm noktası olacağına inandığımız bu 4 yıllık dönemde, Türkiye için büyük bir şans daha doğmuştur” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@