Saudi Aramco, 2020 Net Karında Yüzde 44 Azalma Yaşadı

Petrol devi Saudi Aramco görülen net karı zerinden 2020 yılında net yüzde 44 zarar ettiğini açıkladı. 2020 yılında yaşanan ve petrol fiyatlarındaki can yakıcı düşüşler sonrası net 49 milyar dolar kazanç sağladığını belirten şirket, 2020 yılı için ön gördükleri 75 milyar dolar seviyesinin altında kaldı.

Saudi Aramco, 2020 Net Karında Yüzde 44 Azalma Yaşadı
2020 yılının başından beri tüm dünyada etkisinin göstermeye devam eden Covid-19 salgınının olumsuz etkisi kendinin göstermeye devam ediyor. 2020 yılı için 75 milyar dolar net kazanç sağlamayı hedeflediklerini belirten şirket, 2020 yılında yaşanan salgın ve paralel olarak küresel petrol fiyatlarında görülen düşüş sonrası net 49 milyon dolar net kara ulaşarak hedefinin gerisinde kaldı. Saudi Aramco petrol şirketinin mali yapısı üzerine değerlendirme yapan Aramco Başkanı Amin Nasır, şaşırtıcı açıklamalara yer verdi. Resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklama ile küresel petrol fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekildi.

Şirket Güçlü Bir Finansal Dayanıklılık Gösterdi


Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi olarak faaliyetine devam eden dünyanın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco, 2020 yılında yüzde 44 zarar ettiğini resmi internet sitesi üzerinden açıkladı. Saudi Aramco Başkanı Amin Nasır, yaptığı açıklamada küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki düşük fiyatlara dikkat çekti.

Şirket kar payına yönelik daha önceden yapılan açıklama da 2020 yılı için 75 milyar dolar net karı öngördüklerini hatırlatan Nasır, Saudi Aramco şirketinin 2020 yılında 49 milyar dolar net kar miktarına ulaştığını belirtti. Aramco şirketi tarafından ortaya koyulan veriler ile şirketin 2020 yılındaki net karının yüzde 44 azaldığı görüldü. Nasır, paylaşılan veriler üzerine şirketin güçlü bir finansal dayanıklılık gösterdiğini sözlerine ekledi.

Belirlenen Hedefe Ulaşamadı


Şirketin 2020 yılında görülen net karı üzerinde etkisi olduğu görülen Covid-19 algının inanılmaz ve olumsuz etkisinin küresel ekonomide çok daha ciddi boyutlarda görüldüğünü ifade etti. Nasır, yaptığı açıklamada şirketin 2019 yılında 88 milyar dolar net kar elde ettiğini ortaya koyarken, bu sene yaşanan yüzde 44 azalma ile 49 milyar dolar kazanç elde ettiğini belirtti.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@