Şanslı 300 emekli, 8 bin 133 kişi arasından belirlenecek

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Adana'da emekliler için yapacağı 300 konut için 8 bin 133 kişi müracaat etti.

Haberler 02.05.2016, 11:48
Şanslı 300 emekli, 8 bin 133 kişi arasından belirlenecek
BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Adana'da emekliler için yapacağı 300 konut için 8 bin 133 kişi müracaat etti. Talebin çok olması nedeniyle TOKİ, şanslı emeklileri yarın noter huzurunda çekeceği kura ile belirleyecek.

TOKİ, Adana'nın merkez Sarıçam İlçesi'ne bağlı Buruk Mahallesi'ne 825 toplu konut yapacak. 532'si 2+1, 293'ü 3+1 şeklinde inşa edilecek konutlar için '7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Fikir Yarışması'nda birinci olan projeyi uygulayacak olan  TOKİ, konutların 300'ünü de emeklilere ayırarak talep toplamaya başladı. TOKİ'den daha önce konut almamış, kendinin, eşinin ve çocuklarının üzerine tapuda kayıtlı evi olmayan, hane halkı geliri en fazla 3 bin 200 TL olan emeklilerin başvurabileceği 300 konutun tam 27 katı fazlası bir taleple karşılaşan TOKİ, şanslı emeklileri belirlemek için kura çekecek.

Kura çekilişi ise yarın saat 10.00'da Yüreğir Serinevler Spor Salonu'nda noter huzurunda yapılacak. Ancak kuraya katılacak kişi sayısı, salon kapasitesinin 3 katından fazla.

SEMT KÜLTÜRÜNÜ BARINDIRACAK

Öte yandan 300'ünün emeklilere ayrıldığı 825 konutlu projede, sosyal ve kültürel özellikler, iklim, yerel kent dokusu ve mimarinin referans alınıp tasarıma yansıtılması amaçlandı ve bu nedenle, Adana kent dokusunda mekan analizleri yapıldı ve tasarım kurgusunda sokak sistemi oluşturularak; 3, 4 ve 5 katlı yapılara yer verildi. Yapı girişleri sokaklar, arka mekanlar ise avlu bahçeler şeklinde kurgulandı.

Adana şehir merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Sarıçam İlçe'si sınırları içerisine yapılacak konutlar projelendirilirken, Çukurova'nın sıcak iklimi de dikkate alındı. Güneşten ve sıcaktan korunmak önemli bir sorun olduğu için ağaçlandırmayla balkon ve teraslar iklimsel gerçek doğrultusunda projelendirildi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@