Sanayi Üretimi Bir Önceki Aya Göre Yüzde 1.7 Arttı

ANKARA (ANKA) - Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.7 arttı. TÜİK, Şubat ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıl

Haberler 08.04.2015, 03:12
Sanayi Üretimi Bir Önceki Aya Göre Yüzde 1.7 Arttı

ANKARA (ANKA) - Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.7 arttı.

TÜİK, Şubat ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.3 arttı.

-TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 1.0 ARTTI-

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6.6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10.0 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 8.1 ile mobilya imalatı ve yüzde 7.2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

-MEVSİM VE TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ İMALAT SANAYİİNDE EN YÜKSEK DÜŞÜŞ DİĞER ULAŞIM ARAÇLARI İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ-

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11.7 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 10.0 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 4.9 ile tütün ürünleri imalatı takip etti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@