Sanayi Üretimi Aynı Kaldı

ANKARA (ANKA) - Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre aynı kaldı.

Haberler 09.11.2015, 10:25
Sanayi Üretimi Aynı Kaldı

TÜİK, Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2.2 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3.2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 6.0 arttı.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 6.3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 13.1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 12.5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 6.4 ile mobilya imalatı takip etti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 15.1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 12.2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 7.6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti. 
2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1.1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.3 arttı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@