Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 3.4 Arttı

ANKARA(ANKA) -Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.4 artış gösterdi. Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7.4 ile enerjide, en yüksek düşüş ise yüzde

Haberler 13.05.2015, 17:39
Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 3.4 Arttı

ANKARA(ANKA) -Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.4 artış gösterdi. Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7.4 ile enerjide, en yüksek düşüş ise yüzde 2.6 ile mobilya imalatında gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Sanayi Ciro Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.4 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.6, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 3.3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 14.3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6.6 arttı.

-EN YÜKSEK ARTIŞ ENERJİDE GERÇEKLEŞTİ-

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7.4 ile enerjide gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 22 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 17.6 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 17.2 ile diğer imalatlar takip etti.

-İMALAT SANAYİ CİRO ENDEKSİNDE EN YÜKSEK DÜŞÜŞ MOBİLYA İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ-

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 2.6 ile mobilya imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 0.9 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 0.7 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 arttı.  Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 12.5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.9 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0.1 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 17.5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.7 arttı. (ANKA)

(AR/ORH)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@