Sanal Terör İle Mücadele Çağrısı

ANKARA(ANKA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, bütün dü...

Haberler 13.11.2015, 11:25
Sanal Terör İle Mücadele Çağrısı

ANKARA(ANKA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, bütün dünyaya terör örgütlerinin interneti propaganda aracı olarak kullanmasına karşı ortak mücadele etme çağrısında bulundu.

BTK’nın internet sitesinden yapılan duyuruya göre Brezilya’nın Joao Pessoa’da gerçekleştirilen 10. İnternet Yönetişimi Forumu (IGF-2015)  açılışında BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan bir konuşma yaptı.

Sayan, konuşmasında 9. İnternet Yönetişimi Forumu’nun geçen yıl İstanbul’da yapıldığını hatırlattı. Türkiye’nin 2023 hedeflerini anlatan Sayan, “Sizlerle Türkiye’nin BİT’e ilişkin 2023 Stratejik Vizyonunda yer alan hedefleri paylaşmaktan gurur duyuyorum. Bu hedefler; ekonomimizi küresel ilk on içerisinde konumlandırmayı, bilgi-tabanlı bir topluma dönüşmeyi, BİTler için uluslararası bir merkez haline gelmeyi, BİT tabanlı ekonomik büyümeyi sürdürmeyi ve herkes için yüksek hızlı genişbant erişim sağlamayı kapsıyor” dedi.

G20 Liderler Zirvesi de bu hafta sonu Antalya’da gerçekleştirileceğini hatırlatan Sayan, “İnternet ekonomisi, G20 toplantılarının her zaman önemli konularından birisi olmuştur” dedi.  

-5G’DE İLK ÜLKELERDEN OLMAK İSTİYORUZ-

Sayan, “Yüksek hızda internet erişiminin önemini göz önünde bulundurarak, yakın bir zamanda IMT-Advanced ihalesini gerçekleştirdik. Bu ihale ile işletmeciler gelecek sene Nisan ayından itibaren katma değerli mobil hizmet ve uygulamaları genişletecek şekilde IMT hizmetini sunmaya başlayacaklar. Ayrıca 2020’den itibaren 5G hizmetlerini sunan ilk ülkelerden birisi olmayı hedefliyoruz” dedi.

-ÇOCUKLARI KORUYALIM-

Sayan, “Çevrimiçi insanların sayısı artmaya devam ederken, çevrimiçi güvenlikte herkes için hassas bir konu haline geliyor. Özellikle çocuklar çevrimiçi güvenlik açısından özel ihtiyaçları ve zaafları olan özel bir grup. Çocuklar için çevrimiçi güvenli bir ortam yaratmanın pek çok farklı yönü var. Kamu kurumları, şebeke işletmecileri, internet hizmet sağlayıcıları, özel sektör ve sivil toplumun yakın işbirliği bu açıdan kaçınılmaz bir önem taşıyor” dedi.

Sayan, 150 ülkeden internet yönetimi ile ilgili yetkililerini katıldığı zirvede önemli bir çağrı yaparak, “Yasadışı eylemleri, özellikle interneti iletişim aracı olarak kullanan terörizmi engellemek için de birlikte çalışmamız gerekiyor. Terörizmin dini de dili de yok. Tüm paydaşlar olarak terörizmle savaşmak üzere uluslararası işbirliği kuralları ve politikaları geliştirmemiz gerekiyor. Bu açıdan, sosyal medya şirketlerinin temsilcilerinden internetin DAİŞ gibi terörist oluşumlar tarafından propaganda aracı olarak kullanılmasını engellemek için bilhassa destek bekliyoruz” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@