Sabancı Topluluğu 2015 Yılında 3.5 Milyar Tl Yatırım Hedefliyor

İSTANBUL (ANKA)- Sabancı Holding  2014 yılını konsolide 2 milyar 79 milyon net kar ile kapattığını, grup toplam cirosunun yüzde 23, banka dışı cironun ise yüzde 27 artış gösterdiğini  açıkladı.2015 yılında da risk yönetimine

Haberler 03.03.2015, 17:53
Sabancı Topluluğu 2015 Yılında 3.5 Milyar Tl Yatırım Hedefliyor

İSTANBUL (ANKA)- Sabancı Holding  2014 yılını konsolide 2 milyar 79 milyon net kar ile kapattığını, grup toplam cirosunun yüzde 23, banka dışı cironun ise yüzde 27 artış gösterdiğini  açıkladı.2015 yılında da risk yönetimine odaklanarak karlılık içinde büyüme politikasını benimseyen Sabancı Topluluğu , ağırlıkla enerji sektörü olmak üzere kombine 3.5 milyar TL yatırım yapmayı ve  toplam cirosunu da yüzde 10 artırmayı hedefliyor. Sabancı Grubu bu yıl yaklaşık 4 bine yakın kişiye istihdam yaratmayı planlıyor. Sabancı Holding’in 2014 yılı sonuçlarını ve 2015 yılı hedeflerini açıkladığı basın toplantısı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul’un katılımıyla Sabancı Center’da gerçekleştirildi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı toplantıda yaptığı konuşmada "Sabancı Topluluğu olarak, sanayiden enerjiye, bankacılıktan perakendeye kadar faaliyet gösterdiğimiz her alanda Türkiye’nin sürdürülebilir bir anlayışla üretmesine, büyümesine ve kalkınmasına katkıda bulunmak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz. Gerek sanayi alanında, gerek perakende sektöründe sunduğumuz tüm ürün ve hizmetler, günün sonunda insanlarımızın hayat kalitesini yükseltiyor; herkesin yaşamına bir şekilde dokunarak değer katıyor. Bizim işimizin özü insan, önceliğimiz de insan. Sabancı Topluluğu için 2014 hedeflerimize ulaştığımız, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde liderliğimizi sürdürdüğümüz, pazar payımızı artırdığımız, başarılarla dolu bir yıl oldu. 2015 yılında da aynı motivasyonla ve tüm paydaşlarımızla birlikte başarılarımızı devam ettireceğimize inanıyorum”dedi. 

Güler Sabancı Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelerle ilgili olarak " 2015’te ABD’de büyümenin yüzde 3’e yakın olacağı tahmin ediliyor. Son haftalardaki ekonomik ön göstergeler hafif bir yavaşlamaya işaret edebilir, ama temelde ABD'de büyüme hız kazandı. Faiz artırımının zamanlaması konusunda hala belirsizlik olmakla beraber küçük bir artışın kendilerini iyi yöneten gelişmekte olan ülkeleri artık fazla etkilemeyeceği görülüyor. Almanya'da büyüme ciddi bir duraklamadan sonra yeniden hızlanıyor. Fransa'nın da son rakamları beklenenden biraz daha  iyi görünüyor. Ayrıca Yunanistan 4 aylık bir "müzakere süresi" kazandı. Bunlar Avrupa ve dolayısıyla Türkiye için iyi haberler. Çin'de  önümüzdeki yıllarda büyüme yüzde 7’yi geçerse sürpriz olur. Belli bir yavaşlama kaçınılmaz, iç borçlar çok arttı. Ama sert bir yavaşlama beklenmiyor"diye konuştu. 

-" HAZİRAN'DAKİ GENEL SEÇİMLERDEN SONRA SEÇİMSİZ UZUN BİR DÖNEME GİRECEĞİZ"-

2015 için yapılan büyüme tahminlerinde petrol fiyatlarındaki düşüşün, büyümeyi özellikle “gelişmiş ithalatçı” ekonomilerde tahminlerin üstüne çıkarmasını beklediklerini belirten Güler Sabancı " Yılbaşı mesajımda da ifade ettiğim gibi, 2015 yılının daha sonraki seçimsiz bir dönemin “geçiş yılı” olacağı görülüyor. Yaklaşık iki yıldır ülkemiz bir seçim atmosferinde bulunuyor. Seçimler tabii ki demokrasilerin vazgeçilmezidir. Dolayısıyla, barış, huzur ve demokratik olgunluk içerisinde seçim sürecinin gerçekleşmesini bekliyoruz. Haziran ayındaki seçimlerden sonra, dört yıllık seçimsiz bir döneme gireceğiz. Bunu bekliyoruz. Bu dönemde ekonomiye odaklanarak, gerekli düzenlemelerin ve yapısal reformların hayata geçirilmesiyle yeniden hızlı bir büyüme dönemi yaratmalıyız.Bu bağlamda barış sürecine dair geçen haftasonu atılan adımları çok önemsiyoruz. Sürecin başarıyla devam ettirilmesinin, toplumsal ve ekonomik gelişimimize büyük bir ivme kazandıracağına inancımız devam ediyor. Bundan vazgeçmemeliyiz”.   

-"TÜRKİYE EKONOMİSİNDE BU YIL DAHA GÜÇLÜ BÜYÜME BEKLİYORUZ"-

Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmesinde Güler Sabancı şu görüşleri ifade etti: “Türkiye ekonomisine baktığımızda ise; 2015 yılında her ne kadar ilk iki ayın verilerinde düşüklük olsa da, 2014’e kıyasla daha güçlü bir büyüme yaşanacağı yönünde genel bir beklenti olduğunu görüyoruz. İç talebin ılımlı şekilde toparlanmasını, dış talebin zayıf seyrini korumasını bekliyoruz. 2014’de gerileyen tarımsal üretimin de iklim koşullarının uygunluğuna bağlı olarak büyümeye pozitif katkı sağlayacağı görünüyor. Her ne kadar, FED’in yılın ikinci yarısında faiz artışına başlama ihtimali Türkiye’ye yönelik bir risk oluştursa da, Avrupa Merkez Bankası’nın uygulamaya başlayacağı parasal genişleme programının FED etkisini sınırlaması ve Türkiye ekonomisine sermaye girişinin sürmesi de olasıdır.Petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi beklentisi, 2015 yılında enflasyon oranına aşağı yönlü olumlu katkı yapacağına inanıyoruz. Kurlarda yükseliş, petrol ve emtia fiyatlarında düşüş ve devam eden makro tedbirler de cari açıkta iyileşmeye destek olacak görünüyor.Bu yıl bütün bunlardan dolayı özellikle yılın ikinci yarısında bir fırsat penceresi olabilir. Orta vadeli programın, uzun vadeli bakış açısını olumlu buluyor; açıklanan reformların önceliklendirilmiş bir plan içerisinde “en geç “ seçim sonrası uygulanmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde daha yüksek bir büyüme ve kişi başına düşen gelirde 10 bin dolardaki duraklamadan sıçramayı sağlayabiliriz”. 

-"YENİ TEKNOLOJİLERE UYUM CEO'LARIN UYKULARINI KAÇIRIYOR"-

Kişi başı gelirdeki bu sıçramayı ancak yeni teknolojiler ile destekleyerek gerçekleştirebileceğini vurgulayan Sabancı "Şu anda gelişmiş veya gelişmekte olan tüm ülkeler bu konuda çalışıyor. Dünya liderleri dijital dünyanın iş dünyasına etkileri, tehditleri ve fırsatları konusunda özel brifingler alıyorlar. Dünyada gelişen teknolojilerden kaynaklı büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve bu noktada, herkesin "biz bu yeni dünyanın neresinde olacağız?" sorusunu yanıtlaması gerekiyor. İş dünyası ve şirketler açısından baktığımızda, oluşan beklentileri karşılayan, hatta birkaç adım ötesinde, bu dünyaya yeni bir pencere açanlar öne çıkıyor. Bu noktada da yakalayabileceğimiz önemli bir fırsat var. Türkiye de ancak bu yeni teknoloji devrimine entegre olabilirse, hızlı büyüyebilir. Dünya Ekonomik Forumu Toplantıları kapsamında dünyanın dev şirketlerinin yöneticilerine soruldu: Jeopolitik riskler dışında, geceleri uykunuzu kaçıran nedir? Hepsi ortak yanıt olarak: Teknolojik gelişmelerin mevcut iş modellerine olan distruptive (yıkıcı) etkilerini nasıl yöneteceğimizi ve bu tehdidi nasıl fırsata çevireceğimizi düşünmekten uykusuz kalıyoruz” dediler. Buradan da anlıyoruz ki; tüm dünya teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyor. Biz de bu yarışın dışında değiliz.Dijitalleşme bugün sosyal ve kurumsal hayatın her alanını etkisi altına almış durumda. Biz de Sabancı Topluluğu olarak, global anlamda iş yapış biçimlerine yön veren teknolojik trendleri yakından takip ediyor, planlarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Yüksek teknolojinin egemen olduğu bu yeni çağda, tüm şirketlerimizle, değişimin bir parçası olmaya, hatta bu değişimi yönetmeye, bu değişimin önünde koşmaya çalışıyoruz"diye konuştu.  

-"PARİS TOPLANTISI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE YENİ MİLAT OLACAK"-

Konuşmasında sürdürülebilirlik ve çevre konularına da yer veren Güler Sabancı bu konuda şunları söyledi: “İnsana verdiğimiz değer, bizi inovasyon ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda da daha aktif olmaya teşvik ediyor. İnsanı odağına alan bir Topluluk olmanın getirdiği sorumlulukla, bugün sürdürülebilirlik kavramını tüm üretim ve iş süreçlerimizin merkezine yerleştirmiş durumdayız. Attığımız her adımda; uygulamalarımızın çevresel, ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirlik ilkelerine uygunluğunu titizlikle değerlendiriyoruz.Ayrıca, 2015 Paris Toplantısı’nın da tüm dünyada iklim değişikliği ile ilgili, dolayısıyla sürdürebilirlik açısından bir milat olmasını bekliyoruz. 
Bu çerçevede  şirketlerimiz, gerek sürdürülebilirlik alanındaki son derece başarılı uygulamalarıyla, gerekse ses getiren kurumsal sosyal sorumluluk projeleri bize gurur veriyor. Örneğin; tek damla yakıt kullanmadan, sadece güneş enerjisiyle dünya turu atacak dünyanın ilk uçağı Solar Impulse, bu hafta Abu Dhabi’de havalanıyor. Sürdürülebilirlik alanında tarih yazacak Solar Impulse’a Türkiye’den tek destekçi ise, Brisa. Diğer yanda, Türkiye’de otobüs ve midibüs pazarında liderliğe oynayan Temsa, önümüzdeki dönemde kendi üretimi olan elektrikli otobüsünü yakında pazara sunacak.Son 10 yıldır içselleştirdiğimiz inovasyon kültürümüz önemli bir aracımızdır.Diğer yanda, dönem başkanlığını Türkiye’nin devraldığı G20 zirvesi, hem Türkiye ekonomisinin küresel rekabet gücünü, hem de büyümenin çevresel ve sosyal yönden sürdürülebilirliğini artıracaktır."
 
-"KADINLARIN İŞGÜCÜNE KATILIMI DAHA DA ARTMALI"-

Güler Sabancı kadınların işgücüne katılımı konusunda olumlu bir gelişme yaşansa da henüz oranların yüzde 30'larda seyrettiğini vurgulayarak şöyle dedi: "İçinde bulunduğumuz haftanın ayrı bir önemi var. 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Ama şunun da altını çizmeliyiz ki, “bizim için kadın bir gün değil, her gün değerlidir”. Sabancı Holding olarak, Birleşmiş Milletler’in “Kadını Güçlendirme Prensipleri”ni Türkiye’de ilk imzalayan şirketiz. Kadının iş hayatındaki ve toplumdaki rolünün güçlendirilmesini en önemli hedeflerimizden biri olarak belirledik.Büyük resme baktığımızda, 2003-2013 yılları arasında Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımının ancak yüzde 26’dan yüzde 30’a çıkabildiğini görüyoruz. Sabancı Topluluğu olarak ise, beyaz yakalı kadın çalışan oranımız yüzde 38. Türkiye ortalamalarının üzerinde bir konumdayız. Ama hala bunu yeterli bulmuyoruz. Yani; kadınlarımızı hak ettikleri konuma yükseltmek için daha gidilecek uzun bir yolumuz var. Kadınların iş hayatına katılımı, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya büyüme konusunda fırsatlar sunuyor. "
 
-"YATIRIMLARIN YÜZDE 57'Sİ ENERJİYE GİTTİ-

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul ise toplantıda Sabancı Topluluğu’nun 2014 yılı finansal sonuçlarını açıklarken şu bilgileri verdi: “2014 yılında Kombine net satışlarımız 2013’e göre yüzde 23 artışla 44,2 milyar TL, banka dışı kombine net satışımız ise 2013’e göre yüzde 27 artışla 27,3 milyar TL oldu. 2014 yılında konsolide net karımız yüzde 20 artışla 2 milyar 79 milyon TL olarak gerçekleşti. 2014 yılında yüzde 57’sini enerji sektörüne olmak üzere 3 milyar TL’lik yatırım yaptık.   Ana ortaklığa ait konsolide sermayemiz 19,2 milyar TL, net aktif değerimiz ise 30,8 milyar TL oldu. Sabancı Holding olarak 11 halka açık şirketimizle, IMKB piyasa değerinin yüzde 11’ini oluşturuyoruz." Kurtul, 2014’de Topluluk olarak  bin 860 yeni istihdam ile çalışan sayısının 60 bini geçtiğini söyledi. 

-YAKLAŞIK 4 BİN YENİ İSTİHDAM-

2015 hedeflerini de aktaran Kurtul, Topluluk olarak risk yönetimine odaklanarak karlılık içinde büyümeyi önceliklendirdiklerini ifade etti. Kurtul, “8 yılda bugünkü değeriyle yaklaşık 22 milyar TL enerjiye yatırımı yaptık. 2015 yılında da ağırlığı enerji olmak üzere yaklaşık 3.5 milyar TL kombine yatırım yapacağız. Toplam yatırım miktarı 1.2 milyar Euro olan Yamanlı ve Doğançay hidroelektrik santralleri ile Tufanbeyli linyit santrali projelerini 2015 yılında işletmeye alacağız. Çimentoda piyasada oluşabilecek yeni satınalma fırsatlarını takip edeceğiz. Ayrıca alternatif yakıt kullanımını artırarak, sürdürülebilirlik çalışmalarına devam etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Carrefoursa’da dönüşüm projesini sürdürürken, Teknosa’da müşterilerimize mükemmel hizmet sunabilmek için çoklu kanal yatırımlarımıza devam edeceğiz. Sanayi şirketlerimizde ticari süreçlerde verimlilik sağlamak ve yenilikçi büyüme projelerini hayata geçireceğiz. 2015’te çalışan sayımız, perakende alanındaki büyümeyle birlikte, yaklaşık 4 bin  kişi artarak 64 bin kişiyi aşacak” dedi.(ANKA)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
27°
açık
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:28
Güneş 06:51
Öğle 12:40
İkindi 15:46
Akşam 18:18
Yatsı 19:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Sivasspor 7 12
3. Trabzonspor 7 12
4. Konyaspor 7 12
5. Fenerbahçe 7 11
6. Başakşehir 7 11
7. Antalyaspor 7 11
8. Gaziantep FK 7 11
9. Malatyaspor 7 10
10. Galatasaray 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Ankaragücü 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 14
2. Hatayspor 7 14
3. Balıkesirspor 7 13
4. Akhisar Bld.Spor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 7 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Barcelona 8 16
3. Atletico Madrid 8 15
4. Granada 8 14
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 8 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@