Sabancı: Kaybedecek Vaktimiz Yok

ADANA(ANKA)-Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Adana’da düzenlenen T&uum...

Haberler 05.11.2015, 14:10
Sabancı: Kaybedecek Vaktimiz Yok

ADANA(ANKA)-Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Adana’da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın açılış konuşmasını yaptı. Sabancı konuşmasında, “Seçmen AK Parti'ye tek başına hükümet etme ve birlik ve beraberliği yeniden tesis etme görevi verdi. Bir an önce seçim sürecini geride bırakıp, hükümetin göreve başlamasını bekliyoruz. Bu dönemde birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız. Kaybedecek vaktimiz yok’’ dedi.

Sabancı konuşmasının başında, dünyada önüne geçilmeyecek üç trend olduğuna vurgu yaparak,  “Önüne geçilemez ve dönüştürücü etkileri olan üç ana trend var bunlar, şehirleşme ve iklim değişikliği, kadınların her alanda artan katılımı ve dijitalleşme. İş dünyası olarak, bu değişime ayak uydurmak için bu ana akımların etkilerini anlamaya ve fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Hepimiz, daha fazla geleceği düşünerek, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını şimdiden öngörmeye çabalıyoruz” dedi.

“-TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN ÇOK ETKİLENECEK ÜLKELER ARASINDA’’-

Sabancı açılış konuşmasına geçtiğimiz haftalarda IMF Başkanı Christine Lagarde’nin yaptığı bir konuşmada “tavuklar gibi kızaracağız” sözlerini hatırlatarak başladı. İklim değişikliğinden dolayı kızaracak ülkelerin arasında Türkiye’nin de olabileceğini ifade eden Sabancı şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye bu bağlamda, İspanya, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerle birlikte kendi kuşağında en çok etkilenecek ülkeler arasında. Yapılan öngörüler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ısının 7 derece artacağı yönünde. İklim değişikliğinin, enerjiden, altyapıya, sağlık sektöründen turizme birçok sektöre de doğrudan etkisi olacak. Bu konuyu nasıl fırsata çeviririz? İnovasyon ve teknolojiyle buradaki değişim ve dönüşüme nasıl katkı sağlayabiliriz? Buna çalışmalıyız. Ayrıca şehirleşme ve iklim değişikliği ile birlikte ortaya çıkan bir başka akım ise, elektrifikasyon. Kentleşmeyle birlikte elektrifikasyon enerji talebini arttıracağından, hem verimlilik yatırımlarını hem de akıllı şebeke ve akıllı konut uygulamalarının hızını yükseltecektir. Nüfusu daha genç ve kentleşme hızı daha yüksek olan ülkemizde bu gelişmenin ivmesinin de daha yüksek olması bekleniyor. Bu gelişmelerin yansımalarını iş modellerinde görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz. Örneğin; DHL artık teslimatlarını insansız hava araçları ile yapabiliyor. Dronelar, belirlenen yazılımla bildirilen adrese uçuyor ve iniş yaparak teslimatı gerçekleştiriyor. Böylece daha az karbon salınımı mümkün oluyor. Solar Impulse, tek damla yakıt kullanmadan, sadece güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlama yolunda. Ve gururla paylaşmak isterim ki, Solar Impulse’ın Türkiye’den tek destekçisi ise Brisa.”

-“ŞİRKETLER, KADININ BEKLENTİLERİNE YANIT VERMEK ADINA İNOVASYONUN PEŞİNDEN KOŞMAK DURUMUNDALAR’’-

Sabancı, inovasyon ve kadının artan katılımı arasındaki ilişkiye de konuşmasında değinerek şunları söyledi:

 “Etki alanı genişleyen akımlardan ikincisi, kadının her alana daha da artan katılımı. Gerek tüketici, gerekse de çalışan ve üreten olarak kadının ekonomideki rolü, hem ülkemizde hem de dünyada giderek güçleniyor. İnovasyon penceresinden baktığımızda, artan eğitim ve iş hayatı katılım oranları ile kadın hem yeniliği üreten hem de karar alıcı olarak bunu talep eden bir role sahip. Şirketler, kurumlar kadının beklentilerine yanıt vermek adına inovasyonun peşinden koşmak durumundalar. Ancak diğer boyutuyla, 20’inci yüzyılın sonuna kadar alınmış patentlerin sadece yüzde 10’luk kısmının kadınlara ait projeler olduğunu görüyoruz. Bu durumun, kadınların lehine değiştiği günleri görmeyi temenni ediyorum!”

-“DÜNYADAKİ TEKNOLOJİK DEĞİŞİMLERİN DE ETKİSİYLE İŞ YAPIŞ BİÇİMLERİ HIZLA FARKLILAŞIYOR’’-

Güler Sabancı dijitalleşme ve inovasyon konusunda, dijitalleşen çağda, kurumların kendilerini rekabetle, meydan okumayla karşı karşıya bulmalarının tamamen anlık gerçekleştiğini belirterek, “Mevcut işlerin yaşam döngüleri çok kısaldı. Bilgi uygarlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar ulaşılabilir durumda. Dünyadaki teknolojik değişimlerin de etkisiyle iş yapış biçimleri hızla farklılaşıyor’’ dedi.

Konuşmasında Uber uygulamasından bahseden Sabancı, “Artık bir yerden bir yere giderken taksi aramak zorunda değiliz. Telefona Uber uygulamasını indiriyorsunuz. Gideceğiniz yeri belirtiyorsunuz ve uygulamaya kayıtlı bir şoför sizi gideceğiniz yere götürüyor. Cebinizde para olması da şart değil. Sistemde kayıtlı kredi kartınızdan ödeyeceğiniz tutar çekiliyor. Uber’in kullanılabildiği dünyanın yüzlerce şehri arasında İstanbul da bulunuyor. Adana da yenilikleri seviyor. Belki yakında Adana da bu sisteme dahil olur’’ diye konuştu.

-“YENİ DÖNEMDE DE DESTEKLERİN KESİNTİSİZ VE PLANLI DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ”-

Seçim sonuçlarının ülkeye hayırlı olmasını dileyen Sabancı, şunları söyledi:

“Seçmen AK Parti'ye tek başına hükümet etme ve birlik ve beraberliği yeniden tesis etme görevi verdi. Bir an önce seçim sürecini geride bırakıp, hükümetin göreve başlamasını bekliyoruz. Bu dönemde birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız. Kaybedecek vaktimiz yok. İlk yüz günde yapılacak reformları dört gözle bekliyoruz. Son yıllarda girişimciliğe, yenilikçiliğe, araştırmaya destek veren bir ortam yaratılmaya çalışılıyor. Araştırma altyapısında çok yol alındı. Ancak, yeni dönemde de desteklerin kesintisiz ve planlı devam etmesini bekliyoruz.”

-“İNOVASYON BİR KÜLTÜ MESELESİDİR’’-

İnovasyonun bir kültür meselesi olduğunun altını çizen Sabancı, Sabancı Topluluğu’nun inovasyon yaklaşımını ise şöyle anlatı:

 “İnovasyon, bir kültür meselesidir. Her kültür de, gelişebilmek için ideal ortama ihtiyaç duyar. Şirketlerde bu kültürün yaratılması için, öncelikle liderlerin bunu istemesi, talep etmesi ve teşvik etmesi gerekir. Biz de vizyonumuzda da olan ‘fark yaratmak’ anlayışını mümkün kılmak için yeni fikirlerin yeşereceği ortamları oluşturmak için çalışıyoruz. Yenilikçi fikirleri, inovasyon süreçlerimizle, somut başarılara dönüştürmek için çalışanlarımız için “doğru iklimi” sağlamaya çalışıyoruz. Biz farklı sektörlerde, farklı işkollarında çalışan bir grubuz. 2004 yılında Holding yönetimi olarak, inovasyonun süreçlerimize entegrasyonu konusunda bir irade ortaya koyduk. Şirketlerimize, kendi faaliyet alanlarında, inovasyon konusunda en faydalı olacak danışmanları seçmeleri için olanak sağladık. Ardından, her şirketin kendi inovasyon yol haritasını, kısa ve uzun vadeli hedeflerini, plan ve projelerini paylaşmalarını istedik. Bu sürecin son halkası olarak da, her yıl, iç ödüllendirme sistemimiz olan Altın Yaka Ödülleri’nde inovasyon kategorisinde çalışanlarımızı ve şirketlerimizi ödüllendiriyoruz. Dolayısıyla, bizim Sabancı Topluluğu olarak deneyimimiz, inovasyonun içselleştirilmesinin, üst yönetimin inovasyon kültürünü sahiplenmesi, teşvik etmesi, takip etmesi ve ödüllendirmesi ile mümkün olduğunu gösteriyor. Liderlik bunu isteyecek, sahiplenecek; ekip motive olacak ve heyecan duyacak, takip edilecek ve ödüllendirilecek. Ancak bu şekilde, inovasyon anlayışı kurumlarda derinleşebiliyor ve değer yaratmaya, büyümeye katkı sağlayabiliyor.”(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@