Sabancı: Kadın, Genç Ve Engellilerin Topluma Eşit Ve Aktif Katılımını Sağlamaya Çalışıyoruz

İSTANBUL(ANKA)-Sabancı Vakfı Mütevelli Başkanı Güler Sabancı, “E...

Haberler 13.10.2015, 13:40
Sabancı: Kadın, Genç Ve Engellilerin Topluma Eşit Ve Aktif Katılımını Sağlamaya Çalışıyoruz

İSTANBUL(ANKA)-Sabancı Vakfı Mütevelli Başkanı Güler Sabancı, “Ekim Zamanı-Deneyim Paylaşımı’’ toplantısında konuşarak, “Biz sabancı topluluğu olarak ülkemizin her şeyiyle en iyisine layık olduğuna inanıyoruz ve bu inançla çalışıyoruz. Vakfımızla bu ülkenin insanlarının hayatında toplumsal gelişmeye katkı sağlamak için çalışıyoruz. Kadın, genç ve engellilerin topluma eşit ve aktif katılımını sağlamaya çalışıyoruz’’ dedi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfının Toplumsal Gelişme Hibe Programı (TGHP) kapsamında desteklediği projelerde bir yıl boyunca yapılan faaliyetlerin anlatıldığı “Ekim Zamanı-Deneyim Paylaşımı’’ toplantısında konuştu. Ankara'da yaşanan bombalı saldırıyı hatırlatan Sabancı, "Gün birlik, beraberlik günüdür. Şefkatle yaraları sarmalıyız. Tüm kayıplarımızın anısına barış ve demokrasiden vazgeçemeyiz. Katılımcı ve demokratik bir toplum inşa etmek, umutlarımızı devamlı taze tutmak için sivil topluma çok önemli görevler düşüyor" diye konuştu.

Sabancı konuşmasında, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve Türkiye'ye başsağlığı dilerken, yaralılar için de acil şifalar diledi.

-“İŞBİRLİĞİ YAPMA KÜLTÜRÜMÜZÜ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR’’-

Sabancı Vakfı olarak 10 yıldır sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklediklerinin altını çizen Sabancı, "İş birliği kültürü olmadan Biz de tek başımıza çözemeyiz. Bu nedenle iş birliği yapma kültürümüzü geliştirmemiz gerekiyor. Biz de böyle yaptık. 10 yıldır Sabancı Vakfı olarak sivil toplum kuruluşlarının projelerini destekliyoruz. Sorunlara birlikte çözümler geliştiriyoruz. Her yıl Ekim Zamanı'nda bu projelerin detaylarını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 10 yıl boyunca temel hareket noktamız, sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesi, sivil topluma sürdürülebilirlik kazandırmaktı çünkü toplumsal gelişme, fırsat eşitliği ve katılımla gerçekleşebilir. Ancak bunun da güçlü bir sivil toplumla el ele olabileceğine inanıyoruz" diye konuştu.

-HİBE PROGRAMLARINDA KADIN, GENÇ VE ENGELLİLERİ ODAK NOKTASINDA-

Hibe programlarını özellikle kadın, genç ve engellileri odak noktasına alarak geliştirdiklerini vurgulayan Sabancı, “Bugüne kadar erken yaşta ve zorla evliliklerin son bulmasında kadının insan haklarının benimsenmesine, engellilere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına, gençlerin gelecekte değil bugün topluma katılmasına kadar birçok konuda sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştık. 41 yılı geride bırakırken bugün görüyoruz ki meselelerin köklerine inmek, çözüm üretmek ve yarattığımız etkileri sürdürülebilir kılmak için bazı konuların daha yoğun destekle derinlemesine ele alınması gerekiyor. Stratejik hayırseverlikte ne yaptığınız değil, nasıl yaptığınız önemli çünkü yapılan çalışmaların sürdürülebilir olmasını sağlayan nasıl iş yaptığınız. Biz Sabancı Vakfı olarak sivil toplumu güçlendirmek ve yereldeki kapasiteyi artırmak için çalışıyoruz. Yerelde başlattığımız çalışmalar hep güzel sonuçlar verdi, hızla yayıldı ve örnek oldu’’ dedi.

Sabancı, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hibe programları kapsamında bugüne kadar toplam 119 projeye hibe desteği verdik. Türkiye'nin 72 ilinde dolaylı olarak 700 bine yakın insanın hayatına dokunduğumuzu görüyoruz. Değişen ve dönüşen hayatlara tanıklık etmek her şeyin mümkün olduğunu bize hatırlatıyor. Bize umut ve güç veriyor. Herkese ilham kaynağı olacağına emin olduğum bu projelerin her biri kendi alanında çok değerli örnekler. Yürekten inanarak çalışan, sadece kendi hayatlarını değil toplumun hayatını düşünerek bir hareketi başlatan tüm gönüllülere tek tek teşekkür ediyorum."

Üç panel olarak düzenlenen toplantının 1. Panelinde, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) “Kırsalda Genç Kadınların Güçlendirilmesi’’ projesi, Kadın Merkezi Vakfı’nın (KAMER) “O Köy Bizimdir Projesi’’, Muş Kadın Çatısı Derneği’nin  “Çocuk İstismarına Dur De!’’ projesi sunuldu. 2. Panelde, Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin (EGED) “Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi’’ projesi, Sosyoloji Ve Eğitim Araştırmaları Araştırma Ve Uygulama Merkezi’nin(SEÇBİR), “Eğitim Ortamında Engelli Ayrımcılığı İle Mücadele Etmek’’ projesi, Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği’nin, “Etkisiz Eğitim’’ projesi sunuldu. 3. Panelde ise, Toplumsal Haklar Ve Araştırmalar Derneği’nin (TOHAD) “Engelli Hakları İzleme Grubu’’ projesi, Engelli Kadın Derneği’nin (ENGKAD) “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları’’ projesi, Ulusal Down Sendromu Derneği’nin “Hoş Geldin Bebek Projesi’’ proje koordinatörleri tarafından toplantıya katılanlara sunuldu.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@