Sabancı Holding'in Konsolide Net Karı 2015 Yılının İlk Üç Ayında 648 Milyon Tl Oldu

İSTANBUL (ANKA)-2015 yılının ilk üç ayında Sabancı Holding’in konsolide gelirleri, 6 milyar 725 milyon TL olarak gerçekleşti.2015 yılının ilk üç ayında Sabancı Holding’in konsolide net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzd

Haberler 12.05.2015, 00:49
Sabancı Holding'in Konsolide Net Karı 2015 Yılının İlk Üç Ayında 648 Milyon Tl Oldu

İSTANBUL (ANKA)-2015 yılının ilk üç ayında Sabancı Holding’in konsolide gelirleri, 6 milyar 725 milyon TL olarak gerçekleşti.2015 yılının ilk üç ayında Sabancı Holding’in konsolide net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 648 milyon TL olarak gerçekleşti.Sabancı Holding’in toplam varlıkları 31 Mart 2015 itibari ile 245 milyar 610 milyon TL’ye, toplam konsolide özkaynağı ise 19,5 milyar TL’ye yükseldi.

2015 yılının ilk üç aylık sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında ilk olarak Akbank'ın performansını değerlendirirken “2015 yılının ilk üç ayında Akbank’ın konsolide net karı 785 milyon TL olarak gerçekleşti. Akbank’ın aktifleri geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 7 büyüyerek 233 milyar TL’yi aştı. Akbank’ın nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı finansman desteği 174 milyar TL’yi geçti. 2015’in ilk üç ayı itibariyle Akbank yüzde 1,7 ile sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahiptir"dedi.  

-“ENERJİSA, ÇOK GÜÇLÜ BİR ÇEYREK GEÇİRDİ”- 

Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlerine de değinerek, “Oldukça kurak geçen 2014 yılı sonrasında 2015 yılının ilk ayları hidroelektrik santralleri için oldukça verimli olmuştur. Hidroelektrik santrallerin yüksek üretimi sebebiyle gerçekleşen elektrik fiyatlarındaki düşüş, ticari optimizasyon faaliyetleri sayesinde Enerjisa’yı olumsuz etkilemedi.Diğer yandan, dağıtım ve perakende faaliyetlerindeki verimlilik artışları, şirket performansına olumlu etki yaptı. 2015 yılı ilk üç ayında Enerjisa, 289 milyon TL net kar kaydetti” dedi. 

-“CARREFOURSA PERAKENDE SEKTÖRÜNDEKİ KONUMUNU GÜÇLENDİRİYOR”- 

Kurtul Carrefoursa ile ilgili olarak da  “Sabancı Holding olarak Carrefoursa’da yönetimi devraldığımız 2014 yılından bu yana perakende sektöründe markamızı daha yalın, ulaşılabilir, modern ve samimi konuma getirerek karlı bir noktaya taşımak üzere çalışmalarımız sürmektedir. 2015’in ilk üç ayında 113 milyon TL net kar elde ettik. İlk çeyrekte portföyümüze 81 mağaza daha ekledik. Bu yılın sonunda ciromuzu yüzde 30 arttırarak, 4 milyar TL ‘ye ulaşmayı, 200 mağaza açmayı hedefliyoruz”açıklamasında bulundu. Kurtul Avivasa'nın sonuçları hakkında da “Hızla büyüyen bireysel emeklilik sektörünün öncü şirketlerinden Avivasa, fon büyüklüğünü yılın ilk üç ayı sonunda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artırmış ve 7,6 Milyar TL fon büyüklüğüne ulaştı.Şirketin yılın ilk üç ayında net karı geçen yılın aynı dönemde yüzde 35 yükseldi”dedi.  

-“ÇİMENTO ŞİRKETLERİMİZ KARLILIKLARINI KORUMAYA DEVAM EDİYOR”-

Çimento grubu faaliyetlerini de değerlendiren Zafer Kurtul "“2015’in ilk üç ayında hava koşulları geçen yılın aynı dönemine göre daha olumsuz olsa da çimento talebi canlı kaldı. Bu dönemde çimento şirketlerimizin toplam net karları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı.Afyon’da bulunan çimento fabrikamızın, 1,3 milyon ton klinker kapasitesine sahip ve modern teknolojilerle donatılmış olarak şehir dışında yeniden kurulması için 165 milyon ABD doları yatırım yapılacak”dedi.  

-“SANAYİ ŞİRKETLERİMİZ MÜŞTERİLERİNE DEĞER SAĞLAYAN ÇÖZÜM ORTAKLARI OLARAK KONUMLANIYORLAR”-

Kurtul'un,grubun lastik sektöründe faaliyet gösteren şirketleri konusundaki değerlendirmesi ise şöyle : "“Avrupa'nın en büyük yedi lastik üreticisinden birisi olan Brisa 2015’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 civarında bir artış yaşayan yurt içi otomotiv satışları ile orijinal ekipman satışlarını yüzde 23 artırdı. Şirket ayrıca, yenileme pazarı satış adetlerinde de yüzde 21'lik büyüme yakaladı. Brisa’nın ilk çeyrek satış gelirleri 389 milyon TL, net dönem kârı da 28 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir. Brisa şirket içerisinde yarattığı inovasyon kültürüyle müşterilerine özel çözümleri, kolay erişilebilir ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak şekilde sunmak üzere başarıyla çalışmaktadır.Kordsa Global Ocak ayında 100 milyon ABD doları yatırımla Endonezya’da ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasını hizmete açmıştır. Sekiz ülkede 10 üretim tesisi ile beş kıtaya yayılan faaliyet ağıyla dünyanın önde gelen lastik üreticilerinin aranılan çözüm ortaklarındadır. Kordsa Global’in başarısının anahtarı üreticinin yanında olmasıdır. Üretim artışının güçlü olduğu Asya’daki bu yatırımımız Türkiye dışında yaptığımız en büyük yatırım olmuştur. Kordsa Global’in 2015 ilk çeyreğinde net satışları 411 milyonTL olarak gerçekleşti.”

Kurtul açıklamasında 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle, Sasa hisselerinin satışını tamamladıkları bilgisini verdi. (ANKA)
(NÇ/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@