Rezerv Varlıkları 121.2 Milyar Dolar

ANKARA (ANKA) – Resmi rezerv varlıkları, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.5 oranında artarak 121.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Haberler 29.09.2015, 10:25
Rezerv Varlıkları 121.2 Milyar Dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ağustos ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi verilerini açıkladı.

Buna göre, resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 0.5 oranında artarak 121.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde, alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0.1 oranında azalarak 100.9 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3.9 oranında artarak 18.8 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 1.0 azalarak 7.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 4.0 milyar doları anapara, 3.9 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 872 milyon doları bir ay, 924 milyon doları 2-3 ay ve 6.0 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşuyor. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0.6 artarak 78.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@