Resmi Talep İletildi! Kabul Edilirse Emekli Maaşlarına 500 TL Seyyanen Zam

Enflasyon oranlarında yaşanan fiyat artışları, temel ürünlerde alım gücünün azalması, kur farkı ile oluşan zamlar ve yüksek kur dalgası emeklileri ekonomik olarak zor duruma soktu. Bu süreçte ise emeklilerden toplu iş sözleşmesi öncesi seyyanen zam hamlesi geldi.

Resmi Talep İletildi! Kabul Edilirse Emekli Maaşlarına 500 TL Seyyanen Zam

Dalgalı dolar kuru ve yüksek enflasyon oranları Türkiye'de özellikle sabit maaş alanların alım güçlerini olumsuz etkiledi. Yılın ilk dört ayı geçmiş olmasına rağmen enflasyon oranları yüzde 5.45 seviyesine ulaştı. Uzmanlar ilk 6 aylık dönemde bu oranın yüzde 7.6 seviyesine çıkacağını öngörüyorlar. 

EMEKLİLERİN MAAŞ ZAM TALEBİ

Enflasyon oranlarının artması ve temel ürünlerde fiyat artışlarının olması emekli vatandaşların alım gücünü etkiledi. 

Önümüzdeki dönemde toplu iş sözleşmesi kapsamında yeni maaş zam oranları belirlenecek olan emekliler için ise yeni öneriler geldi. TİS görüşmelerinde yetkili sendika olarak görev alacak olan Türk İş tarafından yapılan açıklamada alım gücünün azalmasına vurgu yapıldı. 

Türk İş Sendikasından alım gücüne dair “Özellikle üretimin temel girdisi olan akaryakıt fiyatlarında bu ay gerçekleşen artışın başta gıda maddeleri olmak üzere birçok temel mal ve hizmet ürünlerine yansıması bekleniyor. Bu gelişme halk kesimlerinin satın alma gücünü daha da geriletti” açıklaması geldi. 

500 TL Zam İstendi

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir toplu sözleşme ve maaş oranlarının belirlenmesinden önce taleplerini dile getirdi. 

Osman Özdemir yapmış olduğu konuşmasında emeklilere 500 TL zam verilmesi gerektiğini “Her sene hedef enflasyon düşük tutulmakta, maaş zamları da buna paralel olarak düşük belirlenmekte ama gerçekleşen enflasyon emeklinin belini bükmektedir. Seyyanen 500 TL ek zam verilmelidir” sözleriyle dile getirdi. 

Kamu Sen'den de Açıklama Geldi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yapmış olduğu konuşmasında ailelerin asgeri geçim sınırını hatırlattı. Bir ailenin asgari geçim sınırının ortalama memur maaşının iki katına çıktığuını söyleyen Önder Kahveci ek zam yapılması gerektiğini söyledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@