Rekor üstüne rekor kırıp sonunda 8 TL'yi de aşan doları yükseliyor ?

Yeni haftaya hızlı bir yükseliş ile başlayan dolar rekor tazeleyerek önce 8.01 TL'yi aştı ardından da 8.07 TL seviyesine tırmandı. Euro ise şu sıralarda 9.54 seviyesinde seyrediyor. Bloomberg ve Financial Times ise dolardaki artışın nedenlerini açıkladı.

Ekonomi 26.10.2020, 16:02
Rekor üstüne rekor kırıp sonunda 8 TL'yi de aşan doları yükseliyor ?

Dolar/TL Merkez Bankası'nın beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup onun yerine sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ardından tarihi zirvede seyrini sürdürüyor.

Dolar/TL bu sabah 8,07  ile tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü.

Bloomberg piyasayı olumsuz etkileyen faktörler olarak 5 gerekçe saydı.

İşte 5 neden: 

- Düşük faiz
- Yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıkması
- S-400’ler nedeniyle ABD’nin yaptırım tehdidi
- Doğu Akdeniz ve Dağlık Karabağ’daki gelişmeler 
- Korona virüs pandemisi

"'HAFTA SONU AÇIKLAMALARI"

Financial Times (FT) gazetesinin internet sitesi ise doların 8 TL’yi geçmesinde, hafta sonu dış politikada yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu savundu. FT, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirttiğini hatırlattı. FT, Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan da Avrupa’nın Müslümanlara davranışını 1920’lerde Yahudilere yapılanlara benzeten açıklamalar yaptığına dikkat çekti. Financial Times, bu açıklamalara yanıt olarak Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de Türkiye’yi Akdeniz’de provokasyon peşinde olmakla suçladığını ifade etti.

Financial Times’ın piyasalardaki gerginliği artıran faktör olarak altını çizdiği bir başka dış politika açıklaması ise Erdoğan’ın ABD’ye yönelik “Kiminle dans ettiğini bilmiyor” sözü. Erdoğan hafta sonu yine Amerika’ya yönelik olarak “Yaptırımın neyse geç kalma yap” demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@