Reel Kesim Güven Endeksi Eylül'de Azaldı

ANKARA(ANKA) - Reel Kesim Güven Endeksi, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre 4,6 puan...

Haberler 28.09.2015, 15:00
Reel Kesim Güven Endeksi Eylül'de Azaldı

ANKARA(ANKA) - Reel Kesim Güven Endeksi, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre 4,6 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşirken, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi  bir önceki aya göre 3,3 puan azalarak 99,3 puan oldu.

Merkez Bankası, Eylül ayı İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı. 2015 yılı Eylül ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 4,6 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 3,3 puan azalarak 99,3 puan seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği, ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği görüldü.  İç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin azalış bekleyenler lehine döndüğü gözlendi.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü.  Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre azalarak devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise zayıfladığı gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de arttığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 8,4 oldu.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6’ya, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 61,6'ya gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 32,4'e yükseldi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@