Reel Kesim Güven Endeksi Ekim'de Arttı

ANKARA(ANKA) - Reel Kesim Güven Endeksi, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artar...

Haberler 26.10.2015, 14:45
Reel Kesim Güven Endeksi Ekim'de Arttı

ANKARA(ANKA) - Reel Kesim Güven Endeksi, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 103,2 puan oldu.

Merkez Bankası, Ekim ayı İktisadi Yönelim Anketi Ve Reel Kesim Güven Endeksini açıkladı. Buna göre, 2015 yılı Ekim ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 103,2 puan seviyesinde gerçekleşti.

-SON ÜÇ AYDAKİ ÜRETİM HACMİ, İÇ PİYASA SİPARİŞ MİKTARI VE İHRACAT SİPARİŞ MİKTARI-

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. İhracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği görüldü. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği, iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise güçlendiği gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıflayarak devam ettiği gözlendi.  Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 8.4 oldu.

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 45.9'u üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 21,5'i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtmiş, onu sırasıyla işgücü yetersizliği ile hammaddeekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.

Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki döneme göre zayıflayarak sürdüğü görüldü. Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki dönem seviyelerinde devam ettiği, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin ise azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6.7'ye, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 68’e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 25.3'e geriledi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@