Ramazan Bayramı Öncesi Nakit Destek Alabileceğiniz Devlet Kurumları

Ramazan Bayramına sayılı günler kala Türkiye tam kapanma sürecine giriyor. Bu dönemde bazı vatandaşlar ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor olabilirler. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar için bayram öncesinde hangi kurumdan nakit destek alabileceklerini derledik.

Ramazan Bayramı Öncesi Nakit Destek Alabileceğiniz Devlet Kurumları

Ramazan ayının son yarısına girildi. Ramazan Bayramı öncesinde ise çok sayıda işyeri de dahil olmak üzere tam kapanma sürecine girdiler. 

Tam kapanma sürecinde işyerleri kapalı olacak, sokağa çıkma yasakları uygulanacak, seyahat yasakları olacak. Bu süreçte özellikle sosyal güvencesi olmayan günlük işlerde çalışanlar ekonomik zorluk çekebilirler. Bayram öncesinde ise bu durumda olan vatandaşlar destek talebinde bulunabilirler. 

NAKİT DESTEK YARDIMI ALABİLECEĞİNİZ KURUMLAR VE DEVAM EDEN DEVLET DESTEKLERİ

Nakit destek yardımı sağlayan devlet kurumlarının başında Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Kaymakamlıklar ve Valilikler geliyor. İşte bu kurumların nakit destek yardımları ve ödeme detayları. 

Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 

SYDV'ler vatandaşlara normal şartlar altında ve düzenli olarak yaşlılık aylığı, engelli maaşı, eşi vefat eden kadınlara maaş ve bunun gibi nakit destek sağlayan kurumların başında geliyor. Vatandaşların sosyal güvencesi olmaması, aylık hane gelir düzeylerinin düşük olması ve ihtiyaç sahibi olmaları durumunda kurumdan düzenli destek alabilir. Kişiye özel ve içinde bulunan duruma göre yapılan ödemeler için il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuru yapılır. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü

Vakıflar Genel Müdürlüğü vatandaşlara muhtaç aylığı ödemesi yapar. VGM'den muhtaç aylığı alacak olan vatandaşların  sağlamaları gereken koşullara ilişkin kurumdan Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara sağlanır. Desteği alabilmek için kişinin Sosyal güvencesi olmaması, Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması, Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması ve Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması şartlarını sağlamaları gerekiyor. 

Aile Bakanlığı - 1000 TL

Aile Bakanlığı pandemi yardımı kapsamında 1000 TL destek sağlamaya devam ediyor. Bu destek ödemelerinden daha önce yararlanmayanlar e-Devlet üzerinden online başvuru ile destek alabilirler. Destek ödemeleri hane geliri düşük olanlara, devlet memuru, kamu işçisi olmayanlara, işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği almayanlara sağlanır. Ayrıca bu destekten daha önce yararlanıp 1000 TL alanlar ikinci defa yardım alamazlar. 

Belediyeler - Kaymakamlıklar - Valilikler

Belediyeler, Kaymakamlıklar ve Valiliklerin özel yardım programları bulunuyor. Bu programlar her kurum için aynı olmayabilir. Bu kapsamda yapılacak yardımlar il ve ilçe birimlerine göre değişir. İhtiyaç sahibi olan aileler, kişiler Ramazan Bayramı öncesinde kendi il ve ilçelerinde yer alan Belediyeler, Kaymakamlıklar ve Valiliklere giderek yardım başvurusunda bulunabilirler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@