Rabobank'ın Tecrübeli Stratejistinden Yeni Dolar Kuru Tahmini! 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Türk lirasındaki pozitif gelişmeler tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Rabobank'ın tecrübeli stratejisti dolar/TL tahmininde bulundu. Dolar kuru kaç TL olacak?

Rabobank'ın Tecrübeli Stratejistinden Yeni Dolar Kuru Tahmini! 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Türk lirasındaki değer kazanımları dünyanın önemli finans kuruluşlarının ve tecrübeli stratejistlerin dikkati çekmeye devam ederken yeni bir dolar/TL tahmini geldi.

TÜRK LİRASI DEĞER KAZANIYOR!

Rabobank'ın tecrübeli stratejisti Piotr Matys, Türk lirası ile alakalı olarak yeni bir değerlendirmede bulundu. Türkiye'de Türk lirası cinsinden mevduatlara çok cazip bir faiz imkanı sunulduğunu söyleyen Piotr Matys, “Türkiye'de önemli ekonomik gelişmeler oluyor. Nominal bir faiz sunumu devam ediyor. Enflasyon da bu etki ile düşmeye başladı. Reel faizler ilerleyen süreçte çok daha cazip hale gelecek. Tüm bu gelişmeler dolar kuru üzerinde etkisini göstermeye devam edecektir.” dedi.

DOLAR KURU NE KADAR OLACAK?

Dolar kurunun Türk lirası karşısında değer kaybetmeye devam edeceğini söyleyen Piotr Matys, “Dolar kurunun Türk lirası karşısında değer kaybetmesi için çok uygun bir alan olduğu görülüyor. 6,80 TL bir sonraki seviye olacaktır. Şu anda 7 TL seviyesinin kırılması gerekiyor. Bu gelecek hafta içersinde gerçekleşebilir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN UZUN VADELİ YATIRIMCILARA İHTİYACI VAR

Türkiye'ye sermaye girişleri olduğunu belirten Piotr Matys, “Türkiye'ye spekülatif sermaye girişlerinin olduğunu görüyoruz. Bunlar dolar kurunda oynaklık sağlayacaktır. Türkiye'nin ihtiyacı olan kısa süreli sermaye girişleri değil. En azından 2-3 ay Türkiye'de kalacak sermaye girişlerine ihtiyaç var. Uzun vadeli yatırımcılar için de Türk ekonomisinin cazip hale getirilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

KADEMLİ BÜYÜME GERÇEKLEŞECEK!

Merkez Bankası'nın enflasyon politikasına değinen Piotr Matys, “Merkez Bankası'nın yüzde 5 enflasyonu hedefliyor olması büyük bir gelişmedir. Bu hedefe yönelik adımlar atıldıkça kademeli bir büyüme yaşanacaktır. Türk ekonomisinin büyümesi sadece enflasyon politikası ile olmaz. Bütün sektörlerin katılım göstermesi ve rekabetin arttırılmasına yönelik bir stratejiye ihtiyaç var. Türkiye'nin küresel olarak payını yükseltmesi gerekir.” dedi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@