PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Çocuk Parası Ödeneği Kaç Lira ve Ne Zaman Yatar?

PTT çocuk parası sorgulamaları e-devlet üzerinden, telefon ile müşteri hizmetlerinden, Alo 144’ten ya da PTT şubelerine gidilerek gerçekleştirilir. PTT çocuk parası sorgulama işlemi aşağıdaki adımlar takip edilerek gerçekleştirilir.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Çocuk Parası Ödeneği Kaç Lira ve Ne Zaman Yatar?

PTT çocuk parası sorgulamaları e-devlet üzerinden, telefon ile müşteri hizmetlerinden, Alo 144’ten ya da PTT şubelerine gidilerek gerçekleştirilir.

E-devletten yapılacak PTT çocuk parası sorgulama işlemi aşağıdaki adımlar takip edilerek gerçekleştirilir:

 • T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılır.
 • Arama kısmına “çocuk yardım parası” yazılarak ilgili sayfaya yönlendirme yapılır.
 • Açılan sayfada doğum yardımı başvurusunun onaylanıp onaylanmadığına dair detaylı rapor yer alır.
 • Onaylanmış ise başvuru sahiplerine yapılacak ödeme detayları, ödeme için gerekli sicil numaraları ve ödeme tarihleri gibi bilgiler e-devlet sistemi üzerinden öğrenilebilir.

PTT çocuk parası sorgulaması sonrası çocuk parası almaya hak kazanmış olanlar, PTT'ye kendi T.C. kimlik numaraları ile giderek paralarını alabilir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için yardım parası başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Çocuk parası yardımına başvurmak için doğrudan ilgili kurumlara gitmek ya da turkiye.gov.tr adresi üzerinde işlem yapmak gerekir. Doğrudan kuruma gidilecekse başvuruyu annenin yapması gerekir. Çocuk parası sadece anneye verilir, baba ya da başka bir birey bu haktan yararlanamaz.

Başvuru için anne ve çocukların nüfus cüzdanı, fotokopisi ve çocukların doğum raporu yeterlidir. Kuruma gidildiğinde doğum yardımı için başvuru formu doldurulur.

Online başvuru için yapılacaklar şu şekildedir:

 • Kimlik doğrulaması yapılarak internet adresine girilir.
 • Sistemde yer alan “E-Hizmetler” bölümü üzerinden “Kurumlar” seçeneğine tıklanmalı ve “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” seçeneği tercih edilmelidir.
 • Ya da arama kısmına “çocuk parası” yazmak ve başvuru sayfası açılınca istenilen bilgileri doldurmak gerekir.
 • Çocuk parası işlemleri için Sosyal Yardımlaşma Vakfı sayfasındaki başvuru bölümü kullanılmalıdır.

Çocuk Parası Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Çocuk parası için gerekli şarlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesinde yer alır.

Buna göre belirtilen şartlar şunlardır:

 • Çocuk parası yardımı alabilmek için aranan ilk kriter T.C vatandaşı olmaktır.
 • Tüm kadınlara ödeme yapılır, sigortalı ya da sigortasız olmak bir değişiklik yaratmaz.
 • Çocukların resmi doğum belgesinin olması gerekir.
 • Çocukların hayatta olması, 2015 yılı sonrası doğması ve yardım kapsamında sayılabilmesi için 5 yaşını aşmamış olması gerekir.

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa başvuru yapılır. PTT çocuk parası sorgulamasıyla başvurunun hangi aşamada olduğu öğrenilir. Başvuru yapılmadığında, annelerin hesabına ödeme yapılmaz. Ödenmiş tutar eğer kullanılmamışsa geri çekilir.

Çocuk Parası Ödeneği Ne Kadardır?

Çocuk parası ödeneğinin miktarı çocuk sayısı ve çoklu doğum gibi durumlarda değişlik gösterir. Buna göre aşağıdaki şekilde ödemeler gerçekleşir.

 • 5 yaşından küçük ilk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk ve üzeri için 600 TL ödeme yapılır
 • Eğer bebekler ikiz ise 700 TL ödeme yapılır.
 • Üçüz ise birincisi için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü için 600 TL olmak üzere, toplamda 1300 TL’lik bir çocuk yardım parası ödenir.

Ödeme için çocukların 5 yaşından küçül olması gerekir. 5 yaşından büyük olan ve 2015 yılından önce doğan çocuklar için çocuk yardım parası alınamaz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parasının yatacağı tarih başvuru yapıldıktan sonraki ayın 25’i olarak belirlenir. Örneğin 13 Haziran’da yapılan bir başvuru değerlendirilip olumlu sonuçlanmış ise paranızı 25 Temmuz’da alabilirsiniz. PTT çocuk parası sorgulama, Alo 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak ya da e-devlet üzerinden paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@