Psikolojik, Zihinsel Hastalığı Olanlar Yaşa Takılmadan Erken Emekli Olma Hakkına Sahip

Sosyal Güvenlik Kurumu psikolojik sorunları olan, zihinsel rahatsızlığı bulunan çalışanlara erken emeklilik hakkı tanıyor. Sağlık sorunları ile sağlanan bu hak kapsamında emeklilik sürecinde yaş şartına bakılmıyor. Psikolojik olarak erken emekliliğe neden olabilecek hastalıkları ve diğer tüm ayrıntıları haberimizde aktarıyoruz.

Psikolojik, Zihinsel Hastalığı Olanlar Yaşa Takılmadan Erken Emekli Olma Hakkına Sahip

Sosyai Güvenlik Kurumu malulen emeklilik hakları kapsamında çok sayıda hastalık için çalışanlara erken emeklilik hakkı sağlıyor. 

SGK'nın erken emekli eden hastalıklar listesinde onlarca hastalık bulunurken bu hastalıkların bir bölümü zihinsel bir bölümü ise psikolojik sorunlardan oluşuyor. Kamu Gündemi olarak bu hastalıkların neler olduğunu ve çalışanların nasıl erken emekli olabileceklerini aktarıyoruz. 

ERKEN EMEKLİ EDEN PSİKOLOJİK VE ZİHİNSEL HASTALIKLAR

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar için sağlanan malulen emeklilik hakkı aşağıda yer alan hastalıklar için geçerli. Bunun dışında çalışmaya engel olunan diğer hastalıklar için de SGK'ya malulene emeklilik başvurusunda bulunulmalı. Ancak prim ve sigortalılık gün şartı ile sağlık raporu şartları sağlanmalı. 

* IQ Düşüklüğü

SGK çalışanlarının IQ seviyesinin belli bir seviyenin altında olması durumunda malulen emeklilik hakkı sağlıyor. Sınır 50 IQ seviyesi ve altı. 

* Psikiyatri Hastalıkları

2021 SGK listesinde yer alan psikiyatri hastalıkları arasında, "çalışma imkânı vermeyen şizofreni ve alt tipleri, şizoafektif bozukluk, sanrısal bozukluklar, atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar." yer alıyor. 

* Psikolojik ve Zihinsel Hastalıklar

Yukarıda yer alan sağlık sorunlarının dışında ayrıca listede şu hastalıklarda yer alıyor. Beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar, Yaygın gelişimsel bozukluklar (otistik bozukluk, asperger vb.). psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk, beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi, organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, 

PRİM GÜN VE SAĞLIK RAPORU ŞARTI

Çalışanların malulen emekli olabilmeleri için ilk koşul kişinin çalışmasına engel olan sağlık sorununun işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olması. Bunun dışında söz konusu hastalığın, sağlık sorununun çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybına neden olması gerekiyor. 

Bir diğer koşul en az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi şartı. Bunun dışında çalışanların malulen emeklilik için yaş şartı sağlaması gerekmiyor. Malulen emeklilik için SGK Müdürlüklerine dilekçe verilmesi gerekiyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@