Petrolde Düşüş Türkiye'yi Ek Yüzde 0.9 Büyütür

-Dünya Bankası Kalkınma Ekonomisi Beklentileri Grubu görevlisi Mizuho Kida, DB Blogu’nda konuya ilişkin bir makale kaleme aldı. ANKARA(ANKA) – Dünya Bankası Ekonomisti Mizuho Kida, petrol fiyatlarındaki düşüşün bu yıl Türkiy

Haberler 04.03.2015, 07:05
Petrolde Düşüş Türkiye'yi Ek Yüzde 0.9 Büyütür

-Dünya Bankası Kalkınma Ekonomisi Beklentileri Grubu görevlisi Mizuho Kida, DB Blogu’nda konuya ilişkin bir makale kaleme aldı.

ANKARA(ANKA) – Dünya Bankası Ekonomisti Mizuho Kida, petrol fiyatlarındaki düşüşün bu yıl Türkiye’nin büyümesine yüzde 0,9 ek katkı yapabileceğini bildirdi. Kida, fiyat düşüşünden olumsuz etkilenen petrol ihracatçısı ülkelerin etkisine çok açık olmasalar da Türkiye ve Macaristan gibi ülkelerin, meydana gelecek finansal piyasa oynaklığı nedeniyle dış finansman riski artışı yaşayabilecekleri uyarısında bulundu.

Dünya Bankası Kalkınma Ekonomisi Beklentileri Grubu görevlisi Mizuho Kida, DB Blogu’nda konuya ilişkin bir makale kaleme aldı. Küresel petrol fiyatlarında çöküşün, bölge ülkelerinin büyük çoğunluğu net akaryakıt ithalatçısı bulunduğu Avrupa ve Orta Asya (AOA) bölgesi için iyi haber olduğunu belirten Kida, “Ham petrol fiyatlarında yüzde 45 azalış bölgedeki bu net petrol ithalatçısı ülkelerin ticaret dengesini yaklaşık GSYH’larının yüzde 1.8’i, büyük net ithalatçılar için ise çok daha fazla oranda iyileştirecek” dedi.

Küresel petrol fiyatlarındaki düşüşün yaratacağı büyüme etkisinin; hükümetlerin fiyat azalışlarını tüketiciye yansıtıp yansıtmama, akaryakıt vergilerini artırıp artırmama ya da sübvansiyonları kesip kesmemelerine bağlı olduğunu kaydeden Mizuho Kida, Türkiye hakkında şöyle dedi:

“Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki en büyük petrol ithalatçısı olarak Türkiye’nin bundan en fazla yarar sağlaması bekleniyor. Kazancı sadece ithalat faturası üzerindeki doğrudan etkiyle bitmeyecek, aynı zamanda daha küçük cari işlemler açığı ve daha düşük enflasyon yoluyla dolaylı etkilerden de kazanç sağlayacak. Son Dünya Bankası raporu petrol fiyatlarında yüzde 45 düşüşün Türkiye’nin cari işlemler açığını GSYH’sının yüzde 1.8’ü, enflasyonunu ise yüzde 1.4 oranında azaltacağını ortaya koyuyor. Daralan cari işlemler açığı ve daha düşük enflasyon, yatırımcı güvenini destekleyip sermaye girişlerini yükseltirken, daha düşük enflasyon reel hane halkı gelirini artıracak ve özel tüketimi destekleyecek. Bu, Türkiye’nin reel GSYH’sını 2015 yılında yüzde 0.9 yükseltebilir.”

Petrol fiyatlarının çöküşünden en büyük hasarı bölgedeki büyük net petrol ihracatçıları özellikle de Rusya’nın göreceğini savunan Kida, “Sonuç olarak, bazı net petrol ithalatçıları, ticaret, yatırım ve uluslararası para gönderme trafiği bağları yoluyla Rusya ve diğer ihracatçıların etkisine açık olmaları nedeniyle fiyat düşüşünden düşünüldüğü kadar yarar sağlamayabilir” dedi. Petrol fiyatındaki düşüşe diğer hammaddelerdeki düşüşün eşlik etme eğilimi bulunduğunu kaydeden Kida, daha ucuz metal, mineral ve tarımsal hammadde fiyatlarının Bağımsız Devletler Topluluğu’nda enerji dışı ihracattan net kazanç sağlayan ülkeleri zayıflatacağını belirtti.

-OYNAKLIK TÜRKİYE’NİN DIŞ FİNANSMAN RİSKLERİNİ ARTIRABİLİR-

Japon Ekonomist makalesini “Rusya’nın (ya da bölgedeki diğer petrol ihracatçısı ülkelerin) doğrudan etkisine sınırlı açık Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında bile borç ödemeyi daha zor kılacak deflasyonist baskıların eklenmesiyle potansiyel negatif yayılma görülebilir (Arnavutluk, Bulgaristan, Romanya) ya da finansal piyasa oynaklığını artırmak suretiyle, dış finansman risklerinde yükselme (Türkiye, Macaristan) olabilir” diye bitirdi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@