Peru, Türkiye'den Çikolata Alacak

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, şekerin hammaddesi olan şeker kamışının üretildiği Peru’ya, çikolata, şekerleme, sakız ve bisküvi satacak.

Haberler 03.09.2015, 12:31
Peru, Türkiye'den Çikolata Alacak

İSTANBUL(ANKA) - İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, şekerin hammaddesi olan şeker kamışının üretildiği Peru’ya, çikolata, şekerleme, sakız ve bisküvi satacak.

Güney Amerika’nın en büyük gıda fuarlarından biri olan Expoalimentaria Genel Gıda fuarı Lima/Peru’da gerçekleştirildi. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, fuara URGE projesi kapsamında 9 firmayla katılım sağladı. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Yaşanan küresel, bölgesel ekonomik ve siyasal sıkıntılar dolayısıyla yeni pazarlar arayışına giren Türk Şekercisi Peru’da düzenlenen Latin Amerika’nın en büyük gıda fuarı üzerinden bölgeye ihracat yapacak” dedi.

Daralan hatta durma noktasına gelen ihracat pazarlarından sonra alternatif pazarlar aramaya başladıklarını belirten Mete, “Daralan ihracat pazarlarını çeşitlendirmek için Amerika kıtasına yöneldik. Bu sayede şekerin hammaddesi olan şeker kamışının üretildiği Peru’ya buradan alınan şekerlerden üretilen çikolatalar, şekerlemeler ihraç edilecek. Burada Türk şekercisine çok büyük bir saygı gösterilmesi gerekiyor. Biz hammaddeyi aldığımız ülkeye işlenmiş ürünü satar konuma geldik” dedi.  Gelecek ay Panama’dan başlayarak, Şili, Paraguay ve Arjantin’e ziyaretlerde bulunup yeni iş bağlantıları kurmaya çalışacaklarına değinen  Mete “Üyelerimizi büyük ithalatçılarla buluşturacağız. Amerika’dan alım heyetleri ve büyük ithalatçılar getirip firmalarımızla birebir buluşturacağız. Amerika pazarı ile çevremizde yaşanan olumsuzlukları aşmayı hedefliyoruz” dedi.

Mete açıklamasında, Peru’nun sadece gıda ihracatçıları için değil bütün sektörler için önemli bir pazar olabileceğine değinerek, “Türkiye ve Peru arasındaki ticaret hacminde, şekerli mamullerin yarattığı büyük pazar fırsatıdır. Ekonomi Bakanlığımızın sitesinde TÜİK verilerine dayanarak görülen tabloda, Türkiye-Peru arasındaki ticaret hacminin iki ülkenin nüfus büyüklükleri dikkate alındığında daha yüksek olması gerektiği aşikardır. Öte yandan, Türkiye’nin Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri için büyük bir kaynak olmasına rağmen Peru ile olan ihracatında ilk sıraları demir başta olmak üzere metal mamul ve yapı malzemeleri yer almakta” dedi.

 

-“İKİ YIL İÇERİSİNDE PERU’YA İHRACATIMIZ 50 MİLYON DOLAR OLACAK”-

 

Peru’nun nüfus yoğunluğunun ve jeopolitik konumunun ihracat yapmak için Güney Amerika’da ki en doğru adres olduğuna vurgu yapan Mete “Peru’ya iki sene içerisinde 50 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Peru 30 milyonu aşkın nüfusuyla Güney Amerika ülkeleri içinde önemli bir nüfus hacmine sahip. Peru nüfusunun yüzde 46 gibi büyük bir oranı 24 yaş altında. Ülkenin yaş ortalaması 27. Bu yaş grubu gıda tüketiminin tüm dünyada oldukça yoğun olduğu bir yaş grubu. Ülkede kentleşme oranı giderek artmakta. Bu da ambalajlı gıda ürünlerine olan ilginin artma trendi adına önemli bir gösterge. Var olan kentleşme oranı yaklaşık olarak yüzde 78.6’dır ve kentleşme her yıl yüzde 1.65’lik bir oranda. Bizim ihracat hedefimiz sadece Peru ile sınırlı değil. Peru üzerinden bölge ülkelerine de ihracatımız artacak. Peru jeopolitik olarak bölgenin Türkiye’si ” dedi.

 

-“TROPİK MEYVELER ILE INOVATIF ÜRÜNLER ORTAYA KOYACAĞIZ”-

 

Peru’ya sadece ürün ihraç etmeyi planlamadıklarını vurgulayan Mete, “Hem Türkiye’nin Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri adına kaynak ülke olma özelliği ve Perulu tüketicilerin damaklarına Türkiye’de üretilen mamullerle lezzet katmak için buradayız. Hem de Türkiye’nin ambalajlı gıda üretiminde Peru’nun tropik meyveleri gibi değerlerinin kullanılarak Türk ürünlerinin Peru yarı mamulleriyle tatlanması adına karşılıklı girişimlerimiz olacak. Peru’da yetişen tropik meyveler ile inovatif ürünler ortaya koyacağız” diye konuştu.

 

-“İHRACATTA GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 15 CİVARINDA  GERİDEYİZ”-

 

Mete, ihracat rakamlarının günden güne aşağı yönde bir hareket izlediğini belirtirken,  “Bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 civarında geride bulunuyoruz, Hedefimiz bu yıl 2 milyar dolardı ama 1.7 milyar doları yakalarsak iyi. Bölgede yaşanan ekonomik ve siyasal sıkıntılar en çok ihracatımızı etkiliyor. İhracatta ki bu düşüş trendini değiştirmek Peru gibi alternatif pazarlara yapacağımız ihracata bağlı. 2023 yılı hedefimiz olan 19,2 milyar dolar ihracatta ise henüz bir değişiklik yapmadık, siyasi ve ekonomik gelişmeler çerçevesinde bir düzenleme yapılması gerekirse yapacağız” dedi. (ANKA)

(TB/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@