Perakende Satış Hacmi Yüzde 0.7 Azaldı

ANKAR A(ANKA) – Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.7 azaldı. TÜİK, Şubat ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış ha

Haberler 07.04.2015, 09:44
Perakende Satış Hacmi Yüzde 0.7 Azaldı

ANKAR A(ANKA) – Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.7 azaldı.

TÜİK, Şubat ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.7 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.0 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.6 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3.0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1.6 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.1 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3.3 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1.8 azaldı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 2.9 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4.2 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.2 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 11.0 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0.1 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8.1 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 2.7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0.9 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 47.5 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0.2 ARTTI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0.6 azaldı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 4.2 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.2 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15.4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4.5 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 10.0 azaldı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@