Perakende Satış Hacmi Yüzde 0.3 Arttı

ANKARA(ANKA) -Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Aynı zamanda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.3 azalırken, gıda

Haberler 08.05.2015, 12:29
Perakende Satış Hacmi Yüzde 0.3 Arttı

ANKARA(ANKA) -Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Aynı zamanda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.3 azalırken, gıda dışı satışlar yüzde 0.7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1.5 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.3 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1.5 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3.5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3.9 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde0.4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0.6 arttı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 3.1 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.5 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 13.4 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3.5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.7 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3.6 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0.1 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 37.7 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0.9 ARTTI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.9 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.8 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2.6 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 4.8 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8.4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3.7 azaldı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 0.5 AZALDI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.3 oranında arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 0.2 ARTTI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.2 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4.7 oranında arttı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@