Perakende Satış Hacmi Bir Önceki Aya Göre Yüzde 0,6 Azaldı

-Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 azaldı.

Haberler 06.11.2015, 10:15
Perakende Satış Hacmi Bir Önceki Aya Göre Yüzde 0,6 Azaldı

ANKARA (ANKA) - Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,5 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,5 azaldı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 0,2 AZALDI-

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,9 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,8 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 10,7 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 10,2 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 13,2 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 5,3 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0,1 AZALDI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,6 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 azaldı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 3,3 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4 azaldı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 0,4 ARTTI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,5 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 1,1 ARTTI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı. (ANKA)

(AR/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@