Patates Fiyatlarındaki Büyük Oyun

Patatesin kilogram fiyatının 5 liraya ulaşmasında en büyük payın stokçuların oyunları olduğu çıktı. Türkiye’de en çok tüketilen gıdalardan biri olan patatesin fiyatı 5 lir

Haberler 15.04.2015, 22:15
Patates Fiyatlarındaki Büyük Oyun

Patatesin kilogram fiyatının 5 liraya ulaşmasında en büyük payın stokçuların oyunları olduğu çıktı.

Türkiye’de en çok tüketilen gıdalardan biri olan patatesin fiyatı 5 liraya çıkınca vatandaş alamaz hale geldi. Patates fiyatlarında yaşanan aşırı artışın perde arkasından fırsatçıların büyük vurgunu çıkmıştı. Gıda Bakanlığı, patatesin ana merkezlerinden Nevşehir'de yaptığı denetimlerde, mağaralarda Türkiye'nin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek 110 bin ton patatesin stoklanarak piyasaya sürülmediğini tespit etmişti. Piyasa fiyatlarını artırmak amacıyla kasıtlı olarak elde tutulan patates stokları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın telkinleri sonucu eritilmeye başlandı. Fırsatçıların ipliğinin pazara çıkmasına yeni hasatların piyasaya girmesi de eklenince papateste vatandaşı şaşırtan fahiş etiketlerin son bulacağı tahmin ediliyor. 

Kış koşulları nedeniyle hasadı geciken Ödemiş patatesi piyasaya çıkmaya başladı bile. Bu hafta ise Adana başta olmak üzere Çukurova'da çiftçi patatesini hasat edecek. Piyasaya yeni girecek ürünlerle fiyatların da yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri bu süreçle birlikte fiyatların da 2 lira düzeyine inmesini beklediklerini belirttiler. Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@