Pandemi Kredisi Başvuru Şartları Daha da Kolaylaştırılacak! 75.000 TL Limit, Faizsiz, 60 Ay Vadeli

İşletmelere sağlanması planlanan ve başvuruları alınmaya başlanan pandemi kredisinde başvuru şartlarının ağır olduğu ifade edilmişti. İşletmelerin bu talebinin önümüzdeki gündemde değerlendirileceği ve şartların kolaylaştırılacağı gündeme geldi.

Pandemi Kredisi Başvuru Şartları Daha da Kolaylaştırılacak! 75.000 TL Limit, Faizsiz, 60 Ay Vadeli

KOSGEB üzerinden sağlanmaya başlanan pandemi kredisi hem mikro işletmeler hemde küçük işletmeler için umut olmuştu. 

Pandemi kredisi işletmelere nakit akışı sağlayarak ayrıca geri ödemelerde de bulunmaz fırsatlar sundu. Ancak kredi başvuru şartları nedeniyle kredi kullanımları çoğu işletme tarafından alınamadı. Bu durumun ortadan kaldırılması için şartların yeniden düzenlenebileceği ifade edildi. 

PANDEMİ KREDİSİ KOLAYLAŞIYOR

Kısa süre önce KOSGEB tarafından ilan edilen hızlı destek kredisi ile işletme sahibi olan vatandaşlara pandemi kredisi sağlanacağı duyuruldu. 

Pandemi kredisinde işletmelere sağlanan temel olanak belli bir limite kadar kredi kullanımı ve geri ödemelerin hem ödemesiz dönem hemde faizsiz olması. Pandemi kredisi ile işletmelerin nakit akışını döndürmesi, zor durumdan kurtulmaları ve ödemelerini de kolaylıkla yapmaları amaçlandı. 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; mikro işletmelere ve küçük işletmelere sağlanan pandemi kredisinde şartlar yeniden düzenlenecek. Daha önce ilan edilen şartlar nedeniyle kredi kullanamayan işletmelerin talepleri doğrultusunda kredi başvuru şartları yeniden belirlenecek. 

Kredi kullanımına ilişkin yapılan son değerlendirmelerde kredi kullanım şartlarının ağır olduğu kanısı ön plana çıktı. 

Şartlar Yeniden Gözden Geçirilecek

Kredi kullanmak için ilk açıklanan koşullarda “vergi ve sigorta borçlarının olmaması, 2019-2020 yılı bilançolarında ciro kayıplarının yüzde 25 olması, kamu bankalarından COVID-19 kapsamında kredi kullanmamış olmaları, imalat sanayinde faaliyet gösteriyor olmaları” maddeleri vardı. 

KOSGEB yönetimi, AK Parti kurmayları arasında geçen toplantıda ilan edilen şartların çok fazla olduğuna dair talepler ve şartların esnetilmesine ilişkin öneriler ele alındı. Kredi kullanımında en çok sorunun ise ciro kayıplarına ilişkin hükümde olacağı öngörülüyor. Toplantı sonrası ise kredi olanaklarının esnetilmesi için çalışma yapılacağı kararı çıktığı konuşuluyor. 

60 AY VADELİ, 3 YIL ÖDEMESİZ FAİZSİZ KREDİ

KOSGEB tarafından sağlanacak kredi için limit 30 bin TL ile 75 bin TL olarak uygulanacak. Kredi geri ödemelerinde faiz uygulanmayacak. İşletmeler borçlarını 3 yıl ödemesiz dönem olmak üzere 60 ay vade ile ödeyebilecekler. 

Yorumlar (1)
Şahsenem halisdemir 1 ay önce
Aman yorum yapmaktan bıktık kendin pişir kendin ye duyan mı var

Gelişmelerden Haberdar Olun

@