Pandemi Düzenlemesi! Emeklilere 3 Ayda 2200 TL Artı Zamlı Maaş

Pandemi sürecinde yapılan son değişiklikler kapsamında farklı alanlarda çeşitli düzenlemeler hayata geçirildi. Bu dönemde emeklilere ise 2200 TL peşin ödeme kararı çıktı. Bunun yanında emekliler yılın ilk yarısının tamamlanmasının ardından zamlı maaş alacaklar.

Pandemi Düzenlemesi! Emeklilere 3 Ayda 2200 TL Artı Zamlı Maaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tam kapanma destekleri ile emekliler, çalışamayanlar ve esnaflara farklı yardımlar sağlanacağı, ödemeler yapılacağı bildirildi. 

Geçmiş dönemde sağlanan bazı destekler sağlanmaya devam ederken bunun yanında ek düzenlemelerde hayata geçirildi. Bu düzenlemeler arasında yer alan ve en önemlilerinden biri olan adımların başında emekliler için açıklanan yenilikler geldi. Zira Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaş bulunuyor. 

EMEKLİLERE 3 AYDA 2200 TL ÖDENECEK

Emekli vatandaşlara sağlanacağı ilan edilen ilk düzenleme ikramiyelerde oldu. 

İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesiyle 2018 yılında ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyeleri 1000 TL olarak hesaplara yatırılıyordu. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında hiç değişmeyen emekli ikramiyeleri bu dönemlerde 1000 TL olarak ödendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise son konuşmalarının birinde emekli ikramiyelerine zam yapılacağını açıkladı. 

Zam oranına ilişkin açıklamasında enflasyon oranlarının esas alınacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, zam tutarının 85 TL seviyesinde hesaplandığını ancak hükümet olarak bu rakamı 100 TL'ye tamamlayacaklarını ilan etti. Alınan karar ile emekliler Mayıs ayında ve 2 ay sonraki Kurban Bayramı öncesinde 1100 + 1100 TL toplam 2200 TL ikramiye almış olacaklar. 

Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Emekli ikramiyeleri gelecek hafta hesaplara yatacak. Dul eşe 825 TL olarak ödenecek olan emekli ikramiyeleri yetim aylığı alanlara da payları oranında ödeme yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumunun, emekliler, şehit yakınları, gaziler, dul ve yetim gibi ölüm aylığı alanları kapsayan 13.2 milyon kişiye bayram ikramiyesine yönelik çalışmaları hafta sonu tamamlaması bekleniyor. 

ZAMLI MAAŞLAR YOLDA

Emekliler ile ilgili bir diğer önemli düzenleme ise emekli maaşlarına olacak. Emekli maaşları yılın ilk yarısında oluşacak enflasyon oranları kapsamında yükselecek. 

Emekli sandığından emeklilik aylığı alan memur emeklileri maaşlarına yüzde 3 net zam ve enflasyon farkı kadar zam alacaklar. SSK SGK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar ise doğrudan enflasyon oranı kadar maaş zammı alacaklar. 

Zamlı emekli maaşları Temmuz 2021 döneminden itibaren ödenmeye başlayacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@