Palandöken: Düğün Mevsimi Piyasaları Hareketlendirecek

ANKARA(ANKA) -TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ilkbaharda başlayan ve yaz mevsiminde hızlanan düğün sezonunda tahminen 600 bin genç çiftin evleneceğini ve 15 milyar TL harcama yapmalarının beklendiğini belirterek, “Tarl

Haberler 19.05.2015, 18:31
Palandöken: Düğün Mevsimi Piyasaları Hareketlendirecek

ANKARA(ANKA) -TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ilkbaharda başlayan ve yaz mevsiminde hızlanan düğün sezonunda tahminen 600 bin genç çiftin evleneceğini ve 15 milyar TL harcama yapmalarının beklendiğini belirterek, “Tarladan kalkan mahsul ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tatillerini ülkemizde geçirmeleri ile birlikte düğün sayısı da hızla artıyor. Her yıl 600 bin civarında evlenen çiftimizin yanında yapılan nişan törenleri piyasayı canlandırıyor” dedi.

İlkbaharda başlayan ve yaz mevsiminde hızlanan düğün sezonunda tahminen 600 bin genç çiftimizin evleneceğini ve 15 milyar lira harcama yapmalarının beklendiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, “Yaz ayları Türkiye’nin haraketli ve bereketli aylarıdır. Tarladan kalkan mahsul ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tatillerini ülkemizde geçirmeleri ile birlikte düğün sayısı da hızla artıyor. Her yıl 600 bin civarında evlenen çiftimizin yanında yapılan nişan törenleri piyasayı canlandırıyor” ifadelerine yer verdi.

-“20 FARKLI SEKTÖRDE HAREKETLİLİK”-

Palandöken, “Düğün sektörü dediğimiz, mobilyacıdan beyaz eşyacıya, kuyumcudan matbaacıya, düğün salonundan kuaförüne, çeyizciden tekstilciye, pastacısından şekercisine, çiçekçisinden taksicisine, emlakçısından inşaatçısına kadar uzanan 20 farklı sektörden binlerce esnaf ve sanatkar ile işletmeyi yakından ilgilendiren 15 milyar liralık bir sektörün canlanması anlamına gelir. Düğün salonlarının kiralanmasında, davetli sayısı, ikramlar ve mekanın özelliği gibi unsurlar fiyatları etkiliyor. Salonlar, çiftlerin beklentilerine göre, 2 bin 500-25 bin lira arasında fiyatlarla kiralanabiliyor. Özellikle alışverişlerde damat adaylarının kesesine rahat nefes aldıracak özel indirimler, kampanyalar düzenleyen esnaf ve sanatkarımız, hem kaliteli malı daha ucuza vermek için hem de kredi kartı olmayan çiftlere taksit imkânı sunarak genç çiftlerin mutluluğuna katkıda bulunmak için hazırlıklarını yaptılar”  diye konuştu.

-“EVLENME ORANI EN YÜKSEK İL KİLİS”-

Esnaf ve sanatkârın, piyasaları canlandıran düğün sezonu gibi dönemlere önem verdiğini kaydeden Palandöken, “2014 yılında 599 bin 704 çift evlendi. Evlenme oranının en yüksek olduğu il Kilis oldu. Kilis'i Adıyaman ile Van izledi. Evlenme oranının en düşük olduğu ilin ise Çanakkale olduğu görüldü. Çanakkale'yi Gümüşhane ile Kastamonu takip etti” dedi.

-“RAMAZAN AYINDA SALONLAR BOŞ KALMAYACAK”-

Düğün sezonuna denk gelen Ramazan ayında kurulacak iftar sofralarıyla düğün salonlarının bereketleneceğini söyleyen TESK Genel Başkanı Palandöken, “ Haziran ayına denk gelen Ramazan ayı nedeniyle düğün salonu işletmecisi esnaf merak etmesin. İftar sofralarının kurulması ile iş kaybı yaşanmayacaktır. Sokak düğünlerinin yasaklanmasıyla kalitesi ve hizmet standartları yükselen düğün salonlarımız her keseye uygun şekilde hizmet vererek mutluluğunuzda pay sahibi olacaktır” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@