Palandöken: Asgari Ücret Artışı Olumlu Ama Bölgesel Destek Verilmeli

ANKARA(ANKA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandö...

Haberler 14.11.2015, 11:35
Palandöken: Asgari Ücret Artışı Olumlu Ama Bölgesel Destek Verilmeli

ANKARA(ANKA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, asgari ücretin yılbaşından itibaren net bin 300 TL’ye yükseltilmesini olumlu bulduklarını belirterek, “Asgari ücretin net bin 300 TL’ye yükseltilmesi, milyonlarca asgari ücretli çalışanların yaşam kalitelerinin artması için çok önemli. İşçi, memur, emeklinin cebine ne kadar çok para girerse, ekonomimizde bir o kadar canlanır. Ancak Türkiye’nin bölgesel gelişmişlik düzeyleri de mutlaka dikkate alınmalı. Prim ödemelerine katkı yapılacaksa bu durum dikkate alınmalı” dedi.

-“KAYITDIŞILIK ARTABİLİR”-

Türkiye’de bölgesel kalkınma ve bölgesel gelişmişlik düzeylerinin büyük farklılıklar gösterdiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Nasıl ki İstanbul’daki ev kiraları ile Adıyaman’daki ev kiraları arasında uçurum varsa bu iller arasındaki ücretlerde de uçurum var. Geçim sınırının ne olduğunu herkes iyi biliyor. Güneydoğudaki illerde kayıt dışılık artmaması için destek verilmesi gerekli” diye konuştu.

- “KALFANIN USTA OLMASI İÇİN SİGORTASININ ÖDENMESİ LAZIM”-

Özellikle gelişmişlik düzeyi düşük olan illerde esnafın kalfaların sigortasını ödeyemediğinin altını çizen Palandöken, “Kalfanın sigortası ödenemezse ustalık eğitimi tamamlanamıyor ve bu kişiler usta olamıyor, bir işyeri açamıyor. Oysa kalfalara eğitim süresi boyunca borçlanma hakkı getirilir ve emekli olurlarken eğitimde geçen günlerin primini öderlerse biz o gençleri kazanırız. Onlar da Türkiye ekonomisine katkı sağlamış olurlar. Ancak, bu hak getirilmez ve asgari ücret de her yerde net bin 300 TL olursa yeni ustalar, yeni esnaflar kazanmamız güçleşir” dedi. (ANKA)

(TB/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@