Özel Sektörde SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi? 

Bir işyerinde çalışmanız sırasında aynı zamanda şirket kurma fikrine sıcak bakabilirsiniz. Özel sektörde çalışmakta olan kişilerin aklına bu tarz durumlarda özel sektörde çalışma sırasında şirket kurulur mu sorusu takılabilir. Özel sektörde çalışırken şirket kurmak iş kanunlarınca yasaklanan bir durum değildir. Ancak bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Özel Sektörde SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi? 
Bir işyerinde çalışmanız sırasında aynı zamanda şirket kurma fikrine sıcak bakabilirsiniz. Özel sektörde çalışmakta olan kişilerin aklına bu tarz durumlarda özel sektörde çalışma sırasında şirket kurulur mu sorusu takılabilir.

Özel sektörde çalışırken şirket kurmak iş kanunlarınca yasaklanan bir durum değildir. Ancak bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

SGK Kapsamında Şirket Kurmak

Özel sektörde çalışmakta olan kişinin şirket kurması için bazı kurallara dikkat etmesi gerekir. Hali hazırda çalıştığınız işyerinizde uymanız gereken bir iş sözleşmesinde şirket kuramaz veya şirket ortağı durumunda olamaz ibaresi bulunuyorsa bu durumun gerçekleşmesi söz konusu değildir. Bu tarz zamanlarda işyeri sizin tazminat bile ödemeden işten çıkarabilir. Ancak sözleşmede böyle bir madde bulunmuyorsa SGK kapsamında şirket kurmak mümkün olur.SSK’lI çalışan kişinin şirket kurduğunda elde edeceği en büyük avantaj ise prim ödemeden kurtulmuş olmasıdır. Örnek olarak 4A sigortalı çalışmakta olan kişinin her ay sigorta primleri yatıyorsa Bağkur kaydı dondurularak Bağkur primleriyle karşılaşması mümkün olmaz. Ancak çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden çıkarılması halinde Bağkur primi devreye girerek, aylık olarak bağkur prim borcunun ödenmesi gerekir.

Ayrıca bu süreçte şirket kurma sürecinde çeşitli fırsatların karşınıza çıkması da olası olacaktır. Eğer ilk defa şirket kuranlardan biriyseniz ve 29 yaşının altındaysanız bu bağlamda genç girişimciler kapsamından yararlanma hakkına sahip olursunuz. Bu sayede bir yıllık süre boyunca bağkur prim borcu tamamen silinmiş olur. Sıfırdan bir şirket kurmak için harekete geçmek isteyenler ise şirket kuruluşu ve yönetilmesi konusunda mükellefin sunduğu hizmeti satın alıp bundan yararlanabilir.

4B Bağkur Şirket Kurmak

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir değişikliğe göre Bağkurlu kişinin vergi kaydı veya şirket ortaklığı sürerken ortak olmadığı iş yerinde çalışması anından itibaren 4A sigortalı olması mümkün hale getirilmiş durumdadır. Yani işyeri hisselerini devretmeden ortak durumunda olmadığınız farklı bir işyerinde SSK’lı çalışırsanız SSK sigortanız başlamış olur. Bu bakımdan konunun detaylı bir şekilde araştırılmasında fayda vardır.

Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@