Oyak Renault’ta üretim başladı

BURSA'daki Oyak Renault Fabrikasında, Pazar gününden beri devam eden gerilimin ardından üretim normale döndü. Dün yol kapatma eylemine katılan 22 işçi ile işçileri sosyal medya aracılığıyla kışkırttığı öne sürülen 2 kişi gözaltına...

Haberler 02.03.2016, 11:36
Oyak Renault’ta üretim başladı
BURSA'daki Oyak Renault Fabrikasında, Pazar gününden beri devam eden gerilimin ardından üretim normale döndü. Dün yol kapatma eylemine katılan 22 işçi ile işçileri sosyal medya aracılığıyla kışkırttığı öne sürülen 2 kişi gözaltına alındı.
Bursa’da üretim yapan otomotiv firması Oyak Renault'ta asgari ücret farklarının ücretlere yansıtılmaması ve işçilerin bir bölümünün Türk Metal Sendikası’ndan ayrılmasının ardından gündeme gelen 'Sosyal Diyalog Komitesi' seçimlerinin iptali nedeniyle işçiler, pazar gününden itibaren eylemlere başladı. Bu süreçte fabrikada 10 işçinin sözleşmeleri fesh edilince, arkadaşlarının işten çıkarılmasını protesto eden bir grup işçi, dün Bursa-Mudanya yolunu yol kapattı. Polisin müdahale ettiği eylem sırasında gözaltına alınan 9 işçi ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Eylemler devam ederken 12 kişinin daha sözleşmeleri feshedildi. Böylece işten çıkarılanların sayısı 22'ye ulaştı.
Eylemle ilgili görüntülerin izlenmesinin ardından Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve polise mukavemette bulundukları iddiasıyla 22 işçi daha gözaltına alındı.
Soruşturmayı yürüten polis, işçileri sosyal medya üzerinden kışkırttıkları iddiasıyla fabrika işçisi olmadıkları bildirilen D.G. ve M.D.'yi de gözaltına aldı.
Bu arada, fabrikada dün gece 24.00-08.00 vardiyasına giren işçilerin çalışmaya başladıkları ve üretimin devam ettiği öğrenildi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@