Otomotivde Eş Değer Parça Uygulaması Yarın Fiilen Başlayacak

ANKARA (ANKA) -Otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan eş değer parça uy...

Haberler 27.10.2015, 13:20
Otomotivde Eş Değer Parça Uygulaması Yarın Fiilen Başlayacak

ANKARA (ANKA) -Otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan eş değer parça uygulamasına ilişkin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Yarın 3 firmamıza toplam 25 parça için eş değer parça uygunluk belgesi vereceğiz. Böylece eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak” dedi.

Işık, eş değer parça belgelendirmesinin; Hazine Müsteşarlığının koordinasyonunda Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, üniversiteler ve diğer paydaşlarla yapılan yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda hayata geçirildiğini ifade etti. Uygulamanın resmi olarak 1 Haziran'da başladığını hatırlatan Işık, belgelendirme yetkisinin 2 yıllığına TSE'ye verildiğini açıkladı.

TSE'nin de çalışmalarını tamamlayarak, başvuru almaya başladığını anlatan Işık, “Yarın 3 firmamıza toplam 25 parça için eş değer parça uygunluk belgesi vereceğiz. Böylece otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak"dedi. Bakan Işık, söz konusu 25 parçanın motor kaputu, çamurluk gibi kaporta parçaları ile filtreler gibi motor aksamı ve mekanik bazı parçaları kapsadığını aktardı. Işık, ilerleyen günlerde belge verilen parça sayısının artacağını kaydetti.

-“POLİÇE FİYATLARI DÜŞECEK”-

Uygulamanın yerli sanayiye, sigorta şirketlerine ve tüketicilere önemli kazançlar sağlayacağına dikkat çeken Işık, bu sayede bir yandan yerli sanayinin destekleneceğini, diğer yandan da ithalatın, dolayısıyla cari açığın azaltılacağını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sigorta şirketlerinin olası bir hasarda aracın onarımı için artık orijinal parça yerine aynı özelliklere sahip eş değer parça kullanabileceğini belirterek, sigorta maliyetleri ve poliçe fiyatlarının düşeceğini de sözlerine ekledi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@