Otomobil Sektöründe Çip Krizi Derinleşiyor! Honda, Toyota ve Volvo Üretim Durduruyor

Otomotiv sektöründe küresel çapta olumsuz etkiye neden olan çip krizi büyüyerek devam ediyor. Yarı iletken çip tedariğinin sağlanamaması nedeniyle baş gösteren krizden General Motors ve Ford Motor’dan sonra Honda, Toyota ve Volvo’da üretime ara verme kararını açıkladı. Üretime durdurma kararı üzerine otomotiv devlerinden açıklama geldi.

Otomobil Sektöründe Çip Krizi Derinleşiyor! Honda, Toyota ve Volvo Üretim Durduruyor
Covid-19 salgının ekonomide yarattığı durgunluk sonrası yaşanan tedarik sıkıntısı üretim çalışmalarında aksamaya neden olmaya devam ediyor.

Küresel otomotiv sektöründe olumsuz etkisi süren yarı iletken çip tedarik sıkıntısı nedeniyle Türkiye’de Oyak Renault ve Tofaş firmalarıyla beraber dünya otomotiv devlerinden Nissan Motor, General Motors ve Ford Motors fabrikalarında üretimi durdurma kararı aldıklarını açıklamışlardı. Kış aylarında soğuk hava şartlarının da etkisiyle beraber çip ve malzeme tedarik sorunun artması üzerine 3 otomotiv devi Honda, Toyota ve Volvo’da üretime ara verme kararını açıkladı.

Kuzey Amerika Fabrikalarında Üretime Ara Verilecek

Üretime ara vereceği kararını açıklayan Japon kaynaklı otomotiv devleri Honda ve Toyota Covid-19 salgının etkisi ile beraber soğuk hava şartlarında etkili olduğunu söyledi. Honda, tedarik zincirlerindeki malzeme sıkıntısı nedeniyle Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren fabrikalarda üretimi durduracağını açıkladı. Honda yaptığı açıklama ile ABD ve Kanada’daki 5 fabrikanın 22 mart veya 29 mart tarihlerinde üretimi durduracağını belirtti.Üretime verilen aranın tedarik sıkıntısındaki çözüm süresine göre değişeceğini söyleyen Honda, çalışanlarına ödeme yapmaya devam edecek. Üretime ara verme sebebinin çip tedariği olduğunu belirten Volvo, tedarik sıkıntısının yılın ikinci çeyreğinde daha ciddi boyutta görülebileceğini belirtti.

Toyota Petrokimya Kıtlığı Nedeniyle Üretime Ara Verecek

Japon kaynaklı otomotiv devi Toyota Honda ve Volvo şirketlerinden farklı olarak üretime petrokimya kıtlığı nedeniyle ara verdiğine yönelik açıklama yaptı. Petrokimya kıtlığının hibrit teknolojisi ile üretim yapılan Kentucky fabrikasında ve Tacoma kamyonetinin üretildiği Meksika fabrikası daha ciddi hissedildiğini belirten Toyota, çalışanların işten çıkarılmayacağına vurgu yaptı. Toyota petrokimya sıkıntısının Camry ve Avalon sedan modelleri ile RAV4 modelinin üretiminde sıkıntı yaratacağını açıkladı.

Küresel çapta devam eden malzeme kıtlığı otomotiv sektörü başta olmak üzere ekonomileri kötü etkilemeye devam ediyor.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@