Örnek Vererek Açıkladı! Kurnaz Mükellefin Vergisi 40 Bin TL, Dürüst Mükellefin Vergisi 400 Bin TL

Hükümetin son atmış olduğu yapılandırma adımı ile vergi ve matrah artırımı düzenlemesi geldi. Bir nevi af niteliğinde olan bu düzenlemeye ise eski Gelirler Genel Müdürü ve CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi'den eleştiri geldi.

Örnek Vererek Açıkladı! Kurnaz Mükellefin Vergisi 40 Bin TL, Dürüst Mükellefin Vergisi 400 Bin TL

Torba Yasa ile birlikte vergi artırımı ve matrah artırımı düzenlemesi Meclis'te kabul edildi. İş dünyasının uzun süredir beklediği düzenleme kapsamında işletmeler borçlarını avantajlı fiyatlarla kapatabilecekler. İş dünyasının olumlu karşıladığı düzenlemeye ise eleştiri eski Eski Gelirler Genel Müdüründen geldi. 

KURNAZ 40 BİN TL ÖDEYECEK, DÜRÜST 400 BİN TL

Eski Gelirler Genel Müdürü ve CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi son çıkarılan düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Sözcü'de yer alan habere göre; Hamzaçebi çıkarılan düzenleme ile işletmelerin nasıl bir avantaj sağladığını açıkladı. Ayrıca dürüst mükelleflerin ödemelerine ilişkin bilgiler veren Hamzaçebi, hem eleştirilerine devam etti hemde durumu bir örnekle açıkladı.

“Bütün işlemlerini düzgün yapan bir şirket diyelim ki geçen yıl 10 milyon lira matrah beyan etti. Bu düzgün şirket matrah artırımından yararlanırsa 400 bin lira vergi ödemek zorunda kalacak. Bir de işlerini kayıt dışı yapan uyanık, kurnaz mükellef var. O da geçen yıl 10 milyon kazanmış, ancak nasıl olsa aflar çıkıyor diye gelirini 1 milyon lira beyan etmiş. 9 milyon lirayı devletten gizlemiş. Bu uyanık kurnaz mükellef matrah artırırsa sadece 40 bin lira vergi ödeyip incelemelerden kurtulacak."

Konuşmasının devamında bu durumunda doğru olmadığını söyleyen Eski Gelirler Genel Müdürü ve CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi "bu doğru bir şey değil. Bunu yapmayın” dedi.

GÖRÜŞMELER SIRASINDA DA SERT ELEŞTİRİLER GELDİ

Söz konusu düzenlemenin TBMM'de gerçekleştirilen görüşmeleri sırasında da eleştiriler geldi. Matrah artırımı, stoka affı gibi düzenlemelerin pandemi ile ilgisinin olmadığı ifade edilirken bu düzenlemelerin kaynak amacıyla çıkarıldığı öne sürüldü. Ayrıca bu düzenlemeler ile dürüst mükellefin devlete olan güvenini daha da zedelediği de belirtildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@