Ons Altın İçin 2000 Dolar Tahmini! Uzmanlar Yorumladı, Tarih Verildi! Altın Ne Zaman Yükselecek?

Altın piyasasında son dönemlerde enteresan gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD Hazine tahvili faizlerinin yükselişi ile güçlenme işareti veren dolar endeksi altın fiyatlarında sert düşüşlere neden olurken altın piyasası uzmanları altın fiyatı yorumları ile gündem belirlemeye devam ediyorlar.

Ons Altın İçin 2000 Dolar Tahmini! Uzmanlar Yorumladı, Tarih Verildi! Altın Ne Zaman Yükselecek?

Altın piyasasında ilerleyen günlerde yaşanacak fiyat değişimlerini merak eden altın yatırımcıları uzman isimlerin altın yorumlarını çok yakından takip ediyorlar.

ALTIN PİYASASINDA HESAPLAR DEĞİŞİYOR!

Altın yatırımcılarının son gğnlerde en çok cevabı aradıkları soru “Altın ne zaman yükselecek” oldu. St. Lois FED Başkanı James Bullard'ın bu yıl enflasyonda yükseliş beklediğini açıklamasının ardından ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizleri bir anda 8 puan birden yükseldi. Bu durum dolar endeksinin güçlenmesini sağladı. Bunun etkisiyle altın piyasasında da düşüş meydana geldi. Küresel ekonominin toparlanmaya başlaması pandemi döneminin güvenli limanı olan ons altının üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. Bu durum ise altın fiyatlarının çok riskli bir yapıda ilerlemesine neden oluyor. Peki altın fiyatları yükselecek mi? 2021'de altın fiyatları ne kadar olacak?

ALTIN KAZANÇLI YATIRIM OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETMEDİ!

Altın piyasasına dair değerlendirmelerde bulunan ekonomi yazarı Faruk Erdem, “Altında geriye dönüşün başladığını takip ediyoruz. Kasım ayında 541 TL olan gram altın geriye dönüş hareketine start vermişti. Bugün ise gram altını 400 TL'nin altında gördük. Ancak bu düşüş hareketi yatırımcıları yanıltmasın. Orta ve uzun vadede altın piyasasının kazançlı bir yatırım aracı olma özelliği tamamen kaybedilmiş değil. Altın yatırımı yaparken dikkatli olmak gerekir. Diğer piyasalar gibi teknik analiz yapamıyorsunuz. Çok hızlı bir şekilde yükselip düşebiliyor. Son ayların rakamlarına baktığımızda Kasım ayında 541 TL olan gram altın yüzde 25 düşmüş. Yılbaşından bu yana altında yüzde 11,2 oranında fiyat düşüşü gerçekleşmiş. Kasım ayında 2075 dolar olan ons altın yüzde 13,2 gerilemiş. Yılbaşından bu yana ise ons altının düşüş oranı yüzde 5,5 olmuş. Gram altın Temmuz 2020 fiyatlarına geri dönmüş. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.” dedi.

ONS ALTIN NE KADAR OLACAK?

Ekonomist Rıdvan Baştürk ise alttın fiyatlarına yönelik teknik bir analiz yaparak, “Altın grafiğine baktığımızda ons altın üzerindeki baskıların devam ettiğini görüyoruz. Dün biz 1790 dolar seviyesinden baskı oluşabilir ama yükselişler satış fırsatıdır demiştik. Bu tahminimiz gerçekleşti. Şimdi ise ons altında 1780 dolar seviyesinin aşağı yönlü aşıldığını görüyoruz. Artık ons altında bakılması gereken nokta 1760 dolar seviyesidir.” ifadelerini kullandı.

ONS ALTIN İÇİN 2000 DOLAR TAHMİNİ!

Altın fiyatlarındaki son düşüşler hakkında değerlendirme yapan Altın piyasası uzmanı İlhami Yazıcı, “Altın fiyatlarında sert bir düşüş meydana geldiğini takip ediyoruz. Ancak bu düşüşler dolar ile endeksli olan düşüşlerdir. Altının onsunda öyle yatırımcıları batıracak fiyat gerilemeleri olmadı. 1750-1850 dolar arasında gidip gelebilir. Bize göre döviz bozdurarak altın alımı yapmak çok daha karlı bir yatırım olacaktır. Küresel piyasalarda para birimleri dönem dönem değer kaybedebilir ama altın her zaman kazançlı olan taraftır. Altın 500 sene önce de değerliydi 500 sene sonra da değerli olacaktır. Altın yatırımcıları gerçekleşen fiyat düşüşleri nedeniyle panik yapmamalıdır. Ons altının orta ve uzun vadede 2000 doların üzerine çıkmasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

GRAM ALTIN 446 TL OLACAK!

Altın piyasasına hakim isimlerden olan stratejist Tunç Şatıroğlu altın fiyatları hakkında, “Gram altın için grafiğe baktığımızda 364 TL desteği bulunuyor. Ancak teşvik paketlerinin devreye girmesi ile hesaplar tamamen değişecek. Böyle bir durumda önce 428 TL ve ardından da 446 TL bölgesine doğru ilerleyen bir gram altın konuşuyor olacağız.” şeklinde konuştu.

Not: Haberde geçen altın yorumları ilgili kişilere aittir. Sitemizin bir alakası yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@