Oecd Economıc Outlook: Türkiye Büyümede Dünyayı Sollayacak

-OECD Türkiye için bu yılki büyüme tahminini değiştirmedi, gelecek yıl için ise d&u...

Haberler 09.11.2015, 14:15
Oecd Economıc Outlook: Türkiye Büyümede Dünyayı Sollayacak

-OECD Türkiye için bu yılki büyüme tahminini değiştirmedi, gelecek yıl için ise düşürdü. Türkiye her rakamda yine de dünya ortalamasını geçecek.

ANKARA (ANKA) – Yeni yayınlanan OECD Ekonomik Görünüm Raporu’na göre Türkiye bu yıl, gelecek yıl ve 2017’de dünya ortalamasının üzerinde bir hızla büyüyecek. OECD Haziran ayında bu yıl için yaptığı büyüme tahminini yüzde 3.1 olarak korudu, 2016 için tahminini yüzde 3.9’dan yüzde 3.4’e indirdi. Türkiye 2017’de ise yüzde 4.1 büyüyecek. OECD seçimlerin siyasi belirsizliği azalttığını belirtirken, “Uluslararası ve iç güvende daha ileri herhangi bir kötüleşme finansal yükü kötüleştirebilir ve büyümeyi tahmin edilenden geri çekebilir. Aksine iyileşmiş yönetim koşulları ve reformlarla elle tutulur ilerleme rekabet ve güveni artırabilir ve ek yatırım ve istihdamı tahrik edebilir” uyarısında bulundu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’nün altı aylık periyodla yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nun ikincisine göre büyüme hızı dünyada da düşüyor.

Haziran’da ayında dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3.1, gelecek yıl yüzde 3.8 büyüyeceğini öngören OECD; tahminlerini yüzde 2.9 ve yüzde 3.3’e indirdi. OECD dünyanın 2017 yılında ise yüzde 3.6 büyüyeceğini tahmin etti.

Her üç dönem itibarıyla Türkiye dünya ekonomisi ortalamasından daha yüksek büyüme hızı tutturacak.

-“İÇ VE DIŞ GÜVEN YENİDEN KÖTÜLEŞİRSE…”-

OECD raporunda Türkiye hakkında şu değerlendirmeler yapıldı:

“Siyasi belirsizliklerin kaybolacağı, istihdamın artacağı, para birimi değer kaybı ve küresel piyasaların tedrici güç kazanmasının ihracatı destekleyeceği varsayılırken GSYH artışının 2015’te yüzde 3’ten 2017’de yüzde 4’ün üzerine çıkması bekleniyor. Güney sınırındaki jeopolitik kriz ve bununla bağlantılı göçmen akını zorluklar oluşturuyor. Para biriminde Ekim’e kadar süren değer kaybı fiyat rekabetini güçlendirdi ancak aynı zamanda hanehalkı güvenini zayıflattı, şirket bilançolarında baskı oluşturdu ve zaten yüksek enflasyona katkıda bulundu.

-Büyük dış finansman gereksinimleri ve oynak uluslararası sermaye piyasası koşulları ihtiyatlı makroekonomik politikalar için gerekçe oluşturdu. Para politikası enflasyonun kontrol edilebilmesini temin etmek için sıkı kalmalı ve enflasyon hedefin üzerinde kalıcı olursa sıkılaştırılabilmeli. Mali destek için belki ortam bulunabilir ancak genel yönetim seviyesinde mali şeffaflıktaki eksiklikler bu alanda yargıda bulunmayı zorlaştırıyor. Programlı yapısal reformların uygulanmasında ilerleme talip ve daha güçlenmiş büyüme arasındaki denge için yaşamsal olacak.

-Türkiye’nin kişi başına karbon ayak izi birçok gelişmiş ekonomide olduğundan düşük ancak OECD bölgesinde en hızlı oranlarda büyüme gösterenlerden biri. Hükümetin son açıkladığı 2020-30 dönemi için kantitatif emisyon yolu, kömür dahil farklı yakıt kullanımlarına farklı vergilendirmede daha güçlü uyum gibi somut enerji verimlilik önlemleri ortaya koymaya yardımcı olabilir ve yenilenebilir enerjide yatırımları teşvik edebilir.

-Avrupa piyasalarına ihracat beklentileri iyileşmiş durumda ve içi ve dış güven, Kasım ayındaki meclis seçim sonuçları siyasi belirsizliği azaltırken, Ekim ayında yukarı döndü.

-Kasım seçimlerinden sonra siyasi normalleşmenin özel tüketim ve yatırımda toparlanmayı besleyeceği varsayımıyla büyümenin 2016’da yüzde 3 ½’ye yükselmesi, 2017’de de yüze 4’ün üzerine çıkması bekleniyor. Ana aşağı yönlü riskler bölgesel jeopolitik çatışmalardaki tırmanış ve Avrupa ve Çin’deki ekonomik etkinliği zayıflamasıyla ilintili. Uluslararası ve iç güvende daha ileri herhangi bir kötüleşme finansal yükü kötüleştirebilir ve büyümeyi tahmin edilenden geri çekebilir. Aksine iyileşmiş yönetim koşulları ve reformlarla elle tutulur ilerleme rekabet ve güveni artırabilir ve ek yatırım ve istihdamı tahrik edebilir.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@