O Çalışanlara Müjde Gibi Düzenleme! Kıdem Tazminatı, Yıllık İzin, Sosyal Güvenlik Geliyor

Yarı zamanlı olarak çalışanlar sadece ücret ödemesi ile çalışıyorlar. Ancak hükümet alanda düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Düzenleme ile yarı zamanlı çalışacak olanlara Kıdem Tazminatı, Yıllık İzin, Sosyal Güvenlik hakları sağlanacak.

O Çalışanlara Müjde Gibi Düzenleme! Kıdem Tazminatı, Yıllık İzin, Sosyal Güvenlik Geliyor

İş dünyasının önemli bir kısmında yarı zamanlı personel istihdamı önemli bir seviyede yer alıyor. Özellikle küçük işletmelerin tercih ettiği ve çoğunluğu öğrenci, genç veya düzenli iş bulamamış vatandşaların oluşturduğu yarı zamanlı çalışanların, normal çalışanlara göre çok sayıda hakkı bulunmuyordu. 

KIDEM TAZMİNATI, SGK VE YILLIK İZİN

Tam zamanlı çalışanlara sağlanan tüm hakların yarı zamlı çalışanlara da sağlanması için çalışma başlatıldı. Hükümet tarafından yürütülecek çalışmalar kapsamında "kısmi süreli çalışma" olarak nitelendirilen part-time, yarı zamanlı çalışanların sosyal güvenlik, yıllık ücretli izin, kıdem tazminatı haklarını güvence altına alınacak. 

Konuya ilişkin resmi açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan geldi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katıldı. Program kapsamında ekonomi gündemi değerlendiren ve bakanlık olarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Elvan yeni düzenleme hakkında da konuştu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan konuşmasında yarı zamanlı çalışanların yıllık izinlerinde ücret ödenmesi, kıdem tazminatı hakkı kazanmaları yönünde düzenleme yapacakları müjdesini verdi.

Düzenleme İle Değişecekler

Düzenleme ile gençler ve üniversite öğrencilerinin çoğunlukta olduğu yarı zamanlı çalışma sisteminde yeni bir dönem başlayacak. Yarı zamanlı çalışanların sosyal güvenlik kapsamına alınması düzenlemenin ilk adımını oluşturacak. Daha önce sosyal güvencesi olmadan çalışanların bu düzenleme sosyal güvenlikleri sağlanacak. 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından ilan edilen bir diğer düzenleme ise kıdem tazminatı alanında olacak. Bakan Elvan yarı zamanlı çalışanlara kıdem tazminatı sağlanması konusunda da adım atılacağını bildirdi. Bir diğer yenilik ise part time, yarı zamanlı çalışanlara yıllık izin sağlanması olacak. 

Kısmı Süreli Çalışma alanında yapılacak düzenleme konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan konuşmasını "Yarı zamanlı çalışanların yıllık izinlerinde ücret ödenmesini sağlayacağız" sözleri ile tamamladı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@