Nisan'da Konut Satış Fiyatları En Fazla Adana'da Arttı

ANKARA (ANKA)  - REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.02 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.05 oranında artış gerçekleşti. Öte yandan, Nisan ayınd

Haberler 16.05.2015, 00:18
Nisan'da Konut Satış Fiyatları En Fazla Adana'da Arttı

ANKARA (ANKA)  - REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.02 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.05 oranında artış gerçekleşti. Öte yandan, Nisan ayında Adana’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.29 oranında artarak, Adana fiyatların en çok yükseldiği şehir olarak kabul edildi.

REIDIN Emlak, 2015 yılı Nisan ayı Konut Fiyat Endekslerini açıkladı. Nisan ayında Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 1.26 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16.15 oranında artış gerçekleşti. Mayıs 2015 için Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi tahmin değeri 166.4 olarak öngörülürken, beklenen aylık değer artış oranı yüzde 1.34 oldu.

Nisan ayında Adana’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.29 oranında arttı ve Adana fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.72 oranı ile Şanlıurfa oldu.

Nisan ayında 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 1.06 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 14.17 oranında artış gerçekleşti.

-KONUT KİRA DEĞERLERİNİN EN ÇOK AZALDIĞI ŞEHİR MARDİN OLDU-

Nisan ayında Adana’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.03 oranında artarak, Adana kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 oranı ile Mardin oldu.

Mortgage Uzmanı Garanti desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.02 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.05 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 58 oranında artış gerçekleşti.

Nisan ayında REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 1.74 oranında; İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.85 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 7.5 puan fazla artış gösterdi. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@