Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu'' Kuruldu

İSTANBUL(ANKA)- Netaş ve Kanadalı yatırımcı Terrence H. Matthews’un şirketi Wesley Clover arasında yapılan...

Haberler 30.09.2015, 13:35
Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu'' Kuruldu

İSTANBUL(ANKA)- Netaş ve Kanadalı yatırımcı Terrence H. Matthews’un şirketi Wesley Clover arasında yapılan işbirliği kapsamında, TRPE Capital yönetiminde, erken evre şirketlere ve girişimcilere yatırım yapmayı, katma değeri yüksek teknoloji projelerini desteklemeyi amaçlayan Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu kuruldu.

10 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonunun ortakları arasında Netaş, Wesley Clover ve TRPE Capital ile beraber 10 kadar yatırımcı bulunurken, Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu, bir TRPE Capital iştiraki olan TRPE Venture Partners tarafından yönetiliyor. Şirket başına bir milyon dolar yatırım yapmayı öngören fonun, şirketleşme sürecini tamamlamış 5 yatırımı bulunuyor.

Fona ait faaliyetlerin, yatırım modelinin ve fon desteğiyle kurulan şirketlerin inovatif uygulamalarının paylaşıldığı basın toplantısı bugün yapılırken, toplantıya, Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, Wesley Clover Yönetim Kurulu Başkanı Terry Matthews, TRPE Capital Yönetici Ortağı Memet Yazıcı ve Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu Yönetici Direktörü Tolga Güreş ev sahipliği yaptı. Fonun çalışmaları çerçevesinde, inovatif ve girişimci Türk gençlerinin faaliyete geçirdiği 5 şirketten 2’sinin kurucu ortakları da toplantıya katıldı.

-“HEDEFİMİZ GENÇLERİN UZAK HEDEFLERE ERİŞEBİLECEKLERİ BİR PLATFORM YARATMAK’’-

Toplantının açılış konuşmasını yapan Netaş CEO’su Müjdat Altay, fonla amaçlarının sadece gençlere yeni teknoloji geliştirme imkânı vermek değil, mentorluk, dünyaya açılma fırsatı ve uzak hedeflere erişebilecekleri bir platform yaratmak olduğunu belirtti. Altay, “Başarılı firmaları ülkemize kazandıran Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu, Türkiye için yepyeni bir yöntem. Biz öncelikle, geleceğin teknolojilerini yaratma arzusuyla dolu gençleri çok özel ve sistematik bir yaklaşımla aramıza alıyoruz, onları Türkiye’de ve Netaş’ta ön eğitimden geçirip hazırlıyoruz. Bu adımı gençlerimizin Kanada’ya gitmesi ve bizzat Terry Matthews’un evinde kalarak Kanada kökenli ‘‘Start-up’’ları tanıma süreci takip ediyor. Ardından, onlar küresel trendlere de bakarak çalışacakları konuyu seçip,yeniliklerle dolu kendi dünyalarına yelken açıyorlar” dedi.

Daha sonra söz alanWesley Clover Holding Yönetim Kurulu Başkanı Terry Matthews, Türkiye’de kurulan Netaş Wesleey Clover Teknoloji Fonu’nun gelişmekte olan ülkelerdeki erken evre teknoloji girişim fonlarına örnek olduğuna, özellikle doğru yönetim metodlarını ve inovatif iş modellerini uygulayarak hızlı ticarileşmeyle rakiplerinden farklılaştığına dikkat çekti. Toplantıda, Türkiye’deki girişim sermayesi ve risk sermayesi ekosistemi hakkında bilgi veren TRPE Capital Yönetici Ortağı Memet Yazıcı, fon toplama sürecinin yanı sıra, toplanan fonun nasıl yönetildiğinin ve yapılan yatırımların performansının doğru takip edilip değerlendirilmesinin, başarıya ulaşmadaki önemine dikkat çekti.

Netaş Wesley Clover Yönetici Ortağı Tolga Güreş, fonun fikirlere değil insana yatırım yapan modeliyle farklılaştığına dikkat çekerek, yatırım yapılan girişimcilerin seçimi ve fona katılma süreci hakkında bilgi verdi. Güreşayrıca, fonun yatırım yaptığı 5 şirket arasında yer alan Twentify ve Pisano’yu davetlilere tanıttı.

Fonun yatırım yaptığı şirketlerden Twentify’ın Kurucu Ortağı İlker İnanç, şirketle ilgili bilgiler vererek hayata geçirdikleri “Bounty” projesini tanıtan bir sunum yaptı. İnanç, sahadan veri toplayan firmalarla, bu veriyi onlar adına toplayacak akıllı telefon kullanıcılarını bir araya getiren, mobil kitle kaynak platformu Bounty uygulaması sayesinde, saha işlerini daha hızlı, kapsamlı ve daha düşük maliyetle gerçekleştirdiklerini anlattı.

Fonun desteklediği bir diğer şirket olan Pisano’nun Kurucu Ortağı Özkan Aykut Demir ise şirketle aynı ismi taşıyan, web tabanlı müşteri etkileşim platformu Pisano hakkında konuklara bilgi verdi. Demir, sunduğu platform sayesinde problemlere anında çözüm üretme imkânı sağlayan Pisano’nun, işletmelerde hizmet kalitesinin sürekli denetlenmesine, müşteri memnuniyetinin ve marka değerinin artırılmasına yardımcı olduğunu vurguladı. (ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@