Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri? Nasıl Başvuru Yapılacak? İşte Yanıtı

1 Haziran tarihi itibariyle devlet destekli nefes kredisi başvuruları başlayacak. Peki nefes kredisinden faydalanmak isteyenler başvurularını hangi bankaya yapacaklar? Nefes kredisi başvuruları nasıl yapılacak? Haberimizde.

Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri? Nasıl Başvuru Yapılacak? İşte Yanıtı

Koronavirüs salgını kapsamında vatadaşlara sağlanan destekl kredilerinden birisi de, 1 Haziran itibariyle başvuruları alınacak olan Nefes Kredisi olacak. KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla hayata geçirilecek olan nefes kredisinde özel başvuru şartları bulunuyor. 

KİMLER NEFES KREDİSİ KULLANABİLECEK?

Nefes kredisi kullanacak olan işletmeler, KOBİ'ler vatandaşlar başvurularını , üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine yapacaklar. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ve 10 bankanın katılımıyla sağlanan nefes kredisinde bazı kullanım şartları da yer alıyor. 

Buna göre özel maliyet oranı ve ödeme seçenekleri ile sağlanacak olan nefes kredisi kullanımları için; 

Yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler faydalanbilecek. Nefes Kredisi , ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere sağlanacak. Kredi kullanımları belli limitler esasına göre olacak ve ödemeler kredi talebine bağlı olarak belirlenecek. 

HANGİ BANKALAR NEFES KREDİSİ VERECEK?

* TC Ziraat Bankası 

* Türkiye Vakıflar Bankası

* Türkiye Halk Bankası 

* Türkiye İş Bankası 

* Garanti Bankası

* Yapı ve Kredi Bankası

* Akbank

* Denizbank

* Ziraat Katılım Bankası

* Vakıf Katılım Bankası 

KREDİ ÖZELLİKLERİ NELER?

KOBİ'ler ciro rakamlarına göre Nefes kredisi kullanacaklar. 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ'ler için azami nefes kredisi limiti 50.000 TL olacak. Cirosu 1 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan KOBİ'lere ise azami 200.000 TL kredi sağlanacak. Geri ödemelerde ise KOBİ'ler 6 ay ödemesiz dönem fırsatından faydalanacaklar. Kredi geri ödemeleri 12 ay eşit taksitle olacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@