Muş'ta Tütün Kırma Mevsimi

MUŞ'ta 460 tütün üreticisi Mayıs ayında ekimini yaptığı tütünün kırma mevsimi geldi.

Haberler 17.09.2015, 14:19
Muş'ta Tütün Kırma Mevsimi
Eser AYDIN/ MUŞ, (DHA)- MUŞ'ta 460 tütün üreticisi Mayıs ayında ekimini yaptığı tütünün kırma mevsimi geldi. Tütün Kooperatif Başkanı Şeyhmus Soldun, bu yıl rekoltenin 2 bin ton olmasını beklediklerini söyledi.

Muş'ta özel sektöre tütün satan üreticiler, Mayıs ayında ektikleri tütünlerin kırımına başladı. Tarlada kırımı yapılan tütünler evlerin önüne getirilerek, tek tek deste yapılıp ağaç asmalarda kurutuluyor. Daha sonra evlerin çatı katındaki asmalara çıkarılacak olan tütün, önümüzdeki yılın Mart ayında firmaya teslim edilecek. Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Soldun, Muş'ta 460 ailenin tütün üretimi yaptığını, bu yılki rekolteyi 2 bin ton dolayında tahmin ettiklerini belirtti.

Dikiminden, ürünü teslime kadar en az 10 kez insan elinin değdiği tütüne verilen emeğin büyük olduğuna işaret eden üreticilerden Rabia Sal, kilosunu 6 liradan satacakları tütünden zarar ettiklerini bildirdi. Yapacak başka işleri olmadığı için tütün ekiminden vaz geçemediklerine dikkati çeken Rabia Sal, "Muş tütünü çok ünlüdür. Ama biz yetiştiriciler olarak emeğimizin karşılığını alamıyoruz. 7 yaşındaki çocuğumdan 60 yaşındaki eşime kadar ailede herkes tütüne alın teri döker. Tütün üretiminden elde ettiğimiz para ile bir yıl geçinmek zor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@