Müjdeler, Tam Açılma, Faiz! Dolar ve Altın Güne Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz haftanın yüksek tansiyonları konularının ardından dolar kurunda sert hareketlenmeler yaşanmış ve ani yükselmeler olmuştu. Altın ise dolar destekli yükselişini sürdürdü. Peki dolar kuru ve altın fiyatlarında oluşan son durum nedir? İşte haftanın ilk işlem rakamları.

Müjdeler, Tam Açılma, Faiz! Dolar ve Altın Güne Nasıl Başladı?

Haziran ayının ilk haftasında dolar kuru yükselme eğilimini sürdürdü. Altın ise yatay bant hareketleri ile değerlendi. 

Altın yurtdışı kaynaklı gelişmeler ile ons bazında değerlenirken dolar kuru ise yurtiçinden gelen açıklamalar ile dalgalı bir süreç yaşadı. Bir önceki haftayı yükselerek tamamlayan altın ve dolar kurunda ise yön yine yukarı doğru oldu. 

DOLAR KURU YÜKSELME EĞİLİMİNDE

Dolar kuru bir önceki hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin düşürülmesi gerek açıklamasıyla ani yükselmeler yaşadı. Bu açıklama ile birlikte dolar kuru 8.88 TL'ye kadar çıktı ancak daha sonra 8.60 TL bandı üzerinden dengelendi. 

Yükselmenin ardından Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon ve sıkı para politikası vurgusuyla atılacak adımları işaret etti. 

Yaşanan tüm gelişmelerin ardından haftayı 8.62 TL bandından tamamlayan dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde 8.67 TL bandından işlem görüyor. 1 Euro 10.55 TL seviyesinde yer alıyor. İşte haftanın ilk işlem rakamlarına dair tablo.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Küresel bazda ons altın 1900 dolar bandının hemen altında yer alıyor. Bir önceki kendisni 1950 dolar bandı seviyesinde bulan ons altın yeni haftanın ilk işlem gününde 1884 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altında yaşanan bu çekilme sonrası altın fiyatları şöyle şekillendi. 

Yeni haftanın ilk işlem gününde gram altın 525 TL seviyesinde yer alıyor. Çeyrek altın ise 865 TL'den işlem görüyor. Düğün sezonunda oldukça tercih edilecek olan 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 478 TL bandında yer alıyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@