Moody's: İslami Finans Türkiye Ve Endonezya'da Önemli Büyüme Potansiyeline Sahip

İSTANBUL(ANKA) – Moody’s İslami finansın Türkiye ve Endonezya gibi ülkelerde hala önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu bildirdi.

Haberler 04.11.2015, 11:10
Moody's: İslami Finans Türkiye Ve Endonezya'da Önemli Büyüme Potansiyeline Sahip

Moody’s’in 9’uncu Yıllık Türkiye Kredi Risk Konferansı İstanbul’da toplandı. Konferans’ta Moody’s tarafından İslami finansın küresel durumu hakkında değerlendirmeler yapıldı. Moody’s 18 Kasım’da Dünya Bankası ve Borsa İstanbul tarafından düzenlenecek “Uzun Vadeli Yatırım Finansmanı İçin İslami Finansın Hareketliliği” etkinliği de aynı konunun ele alınacağını bildirdi.

Moody’s Dubai tarafından yapılan yazılı açıklamada ise İslami finansın birçok piyasada artan ve güçlü varlığından yararlandığı belirtilerek, “İslami finans hala Türkiye ve Endonezya gibi ana yönetim bölgelerinde önemli büyüme potansiyeline sahip” denildi.

Kuruluşun bu yıl İslami Finans Haberleri ve Küresel İslami Finans Ödülleri tarafından “En İyi İslami Derecelendirme Kuruluşu” ödülüne layık görüldüğü belirtildi. Moody’s İslami Finans Küresel Başkanı Halit Howladar yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçen yıl, birçok yeni ihraççının sukuk piyasasını genişletmesiyle birlikte İslami finans açısından dönüm noktası olmuştu. Toplam sukuk hacmi 2015’te zorlu piyasa koşulları bağlamında özellikle yükselen piyasalarda azalsa da 2016’da Körfez’den hem yerel hem dövize dayalı ihraçlarda artış olacağını tahmin ediyoruz, bilhassa Suudi Arabistan’dan olmak üzere, özellikle ülke ve ülke bağlantılı sukuk hacimlerini yukarı itecek düşük petrol fiyatları bağlamında…” dedi.

Moodys’e göre Körfez ülkelerinin dolar sukuk ihracı küresel anlamda en büyük payı almayı sürdürecek.

Moody’s, İslami bankacılık sektöründe varlık artışının alışılagelmiş bankaları geride bırkamaya devam edeceğini tahmin ederken bunun Orta Doğu ve Asya’da artan tüketici talebini yansıttığını bildirdi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@