Mobbing Psikolojik Şiddet Durumunda İstifa ile Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Bazı çalışanlar mobbing, psikolojik şiddet kapsamında nasıl kıdem tazminatı alabileceklerini merak ediyorlar. Böyle bir durumda kalan çalışan ne yapmalı? İşte bilinmesi gerekenler.

Mobbing Psikolojik Şiddet Durumunda İstifa ile Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların en sık şikayet ettikleri başlıklardan bir tanesi işyerinde gördüğü mobbing, psikoljik şiddet. 

Çalışanlar işveren yada amirlerinden bu tarz bir durumla karşılaşmaları durumunda ne yapmaları gerektiğini, nasıl hakları aramaları gerektiğini çok iyi bilmek zorundalar. Çünkü mobbing, psikolojik şiddet durumunda kıdem tazminatı ile işten ayrılmak mümkün. 

HAKLI NEDENLERLE KIDEM TAZMİNATI

Bilindiği üzere 4857 sayılı İş Kanunu ile birlikte 1475 sayılı İş Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak; 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatını düzenleyen 14. maddesinin yürürlüğü sürmektedir. 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde işçiye hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği sayılmıştır.

Ancak haklı olunmayan özel durumlardan işten ayrılmak, kıdem tazminatı hakkı sağlamaz. Çalışanın iş kanunu kapsamında haklı ve kanıtlanabilir nedenlerden dolayı işinden ayrılıyor olması gerek. 

Mobbing - Psikolojik Şiddet

Mobbing, Psikolojik şiddet durumlarında çalışanların kıdem tazminatı alma hakları bulunuyır. Ahlak ve iyi niyet kuralları kapsamında çalışanlara sağlanan bu hak için ise özel ve uygulanması gereken durumlar bulunuyor.

En Dikkat Edilecek Konu

Mobbing, Psikolojik Şiddet ile çalışan istifaya zorlanıyor ve kıdem tazminatı almadan işinden çıkarılmak isteniyorsa bu durumun belgelenmesi gerekiyor. İsitifa durumunda çalışanın haklılığının kanıtlanabilir olması isteniyor. 

Çalışan mobbing, psikolojik şiddet ile istifaya zorlanıyorsa; yaşanan durumun belgelenmesi şartı ile bu gerekçe ile iş akdini sone erdirilebilir, çalışan haklı bir nedenden dolayı işinden olduğu işçin kıdem tazminatı alabilir. 

İŞTEN AYRILMA DİLEKÇESİNDE 'İSTİFA EDİYORUM' İFADESİNİ KULLANMAYIN

Kıdem tazminatı ödemeleri için çalışanlar için çok önemli bir konu. Bu ödemelerin alınabilmesi için her aşama büyük önem arz ediyor ve çalışanların bu aşamaların her birinde çok dikkatli olması gerekiyor. 

Dikkatli olunması gereken aşamalardan bir tanesi de istifa dilekçesi. 

Haklı nedenlerden dolayı işinden ayrılacak olan çalışanların en dikkat edecekleri noktalardan bir tanesi, dilekçede yer alacak ifade. İşçi, dilekçesinde asla istifa ediyorum ifadesi kullanmamalı. Haklı nedeninden dolayı işinden ayrılacak dilekçelerinde .... haklı nedenlerinden dolayı ile tek taraflı olarak feshediyorum, ifadesi kullanmalı. 

Bir Örnek

Mobbing nedeniyle işçinden ayrılacak olan bir çalışan dilekçesinde; İş akdimi işyerinde uygulanan mobbing, psikolojik şiddet nedeniyle haklı gerekçe ile tek taraflı olarak feshediyorum, demeli. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@