Mevsimsel Dalgalanma Boylarını Yumuşatma Hususunda Çaba Gerekecek

ANKARA(ANKA) -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevsimsel dalgalanmanın çok yüksek düzeyde olduğuna dikkat çekerek, “O dalga boylarını nasıl daha yumuşatabiliriz o nedenle tarımda dönüşüm, tarımda verimlilik ama bir o kadarda tarı

Mevsimsel Dalgalanma Boylarını Yumuşatma Hususunda Çaba Gerekecek

ANKARA(ANKA) -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevsimsel dalgalanmanın çok yüksek düzeyde olduğuna dikkat çekerek, “O dalga boylarını nasıl daha yumuşatabiliriz o nedenle tarımda dönüşüm, tarımda verimlilik ama bir o kadarda tarım ürünlerinin depolanması, tarıma dayalı sanayinin daha da gelişmesi gibi hususlarda biraz daha çaba gerecek” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “Mikro reformlardan söz edince bir komite kurulmuştu ve çalışmaya başladı. Yakın zamanda bir anlamda atılacak bir adım üstünde durdunuz mu?” şeklindeki bir soru üzerine, “Henüz o komite çalışmalarını bitirip bize sunmadı ama birtakım gözlemler var. Özellikle mevsimsel dalgalanma çok yüksek onu anlayabiliyoruz. O dalga boylarını nasıl daha yumuşatabiliriz o nedenle tarımda dönüşüm tarımda verimlilik ama bir o kadarda tarım ürünlerinin depolanması, tarıma dayalı sanayinin daha da gelişmesi gibi hususlarda biraz daha çaba gerecek. Mesela Türkiye jeotermal kaynaklar anlamında çok büyük bit potansiyele sahip. Bu potansiyeli özellikle biz mevsimin elverişli olmadığı kış aylarında üretime nasıl dönüştürebiliriz bu alanlara yoğunlaşmak lazım. Bunlar benim şahsi fikirlerim. Ama muhtemelen o komisyon özellikle ürünün Pazar ulaşmasından, rekabet koşullarından, depolama ihtiyacından bir çok hususa kadar değerlendirmelerini yapıp bize dönecektir. Para politikası önemli ama bir o kadarda verimlilik önemli” diye konuştu.

-“ÖĞRETMENE BÜYÜK ARTIŞLAR YAPTIĞIMIZ DÖNEMLERDE MEMURLAR ENFLASYONA EZDİRİLMEDİ”-

Maliye Bakanı Şimşek, “3 aylık enflasyon yüzde 3.03 oldu memur maaşları açısından önemli. Gidişat böyle olursa memura bir enflasyon zammı yapmak gerekirse oluşacak maliyetler açısından neler olabilir?” yönündeki bir soru üzerine de, “Kurallar belli. Bizim geçen sene verdiğimiz artış yüzde 8 buçuktu enflasyon yüzde 8.2'de kaldı. Öğretmenlere çok büyük artışlar yaptığımız dönemlerde dahi genel olarak memurlar enflasyona ezdirilmedi. Dolayısıyla bu dönemde de biz ezdirmeyeceğiz. Maliyet konusunda da bugünden spekülasyon yapmak istemiyorum. Bundan sonrasına bakacağız ama her bir puanın etkisi çok büyük” ifadelerini kullandı.

-“VATANDAŞ SİZİ MANŞET ENFLASYON ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİR”-

Şu anki enflasyonla faiz indirimine uygun bir ortam görüp görmemesine ilişkin bir soru üzerine Şimşek, “Biz manşet enflasyona bakıyoruz sadece. Peki çekirdek enflasyon ne durumda? Çekirdek enflasyonun yaygın tanını yüzde 7.7'den yüzde 7.1'e düşmüş. Dolayısıyla buradaki iyileşme devam ediyor. Eğer beklentileri iyi yönetir politika kredibilitesi güçlendirilebilirse önümüzdeki dönemde şartlara bakılabilir. Vatandaş sizi manşet enflasyon üzerinden değerlendirir. Dolayısıyla para politikasının duruşu kredibiliteyi pekiştirme noktasında hassasiyetleri gözetilerek devam etmesi muhtemelen gerekecek” dedi.

-“TÜRKİYE, GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN ORTALAMASINDAN DAHA FAZLA BÜYÜMÜŞ”-

Bakan Şimşek, büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde de şu ifadeleri kullandı:

“Ben bütçe sunuşunu yaparken Ekim ayında aynı gün büyüme rakamları açıklanmıştı 3. çeyrek. Orada aslında biz yüzde 3.3 öngörmüştük orta vadeli programda. Tarımda küçülme o boyutta olmasaydı muhtemelen biz tam 3.3 civarında bitirecektik. Tarımsal üretim tahminleri noktasında iklim şartları önceden öngörülmesi çok kolay değil. Biz yılın başında 2014 için yüzde 4 büyüme öngördük. Ne oldu? Avrupa en büyük pazarımız öngörülenden daha düşük büyüdü ve bu bizim dışımızda bir şey. Birden bire karşımıza büyüm ticaret pazarlarımızı etkileyen yeni jeopolitik riskler çıktı. IŞİD çıktı. Rusya'nın komşu ile olan problemini öngörmek Irak'ta bir terör örgütünün yayılmasını öngörmek kolay değil. Bu iki faktör yüzde 3.3'e indirdi. Tarımda yüzde 3'ün bir miktar altına indirdi. Özü itibariyle yüzde 2.9'u kötü bir rakam olarak görmüyorum. Türkiye ile aynı kategoride olan gelişmekte olan ülkelerin bir kısmı Latin Amerika'da. Bu ülkelerin ortalama büyümesi yüzde 1.3 civarı. Biz yüzde 2.9 büyümüşüz. Avrupa'da gelişmekte olan ülkelerin ortalaması yüzde 2 buçuk civarı. Asya'ya bakalım Çin Hindistan çok büyük ölçekteki ülkeler ve dinamikleri çok farklı. Türkiye yüzde 2.9'la Çin ve Hindistan hariç bütün gelişmekte olan ülkelerin ortalamasından daha fazla büyümüş. Biz Avrupa ile arayı kapatalım Almanya'yı Fransa'yı yakalayalım diyoruz değil mi? Euro bölgesi yüzde 0.8 büyümüş biz yüzde 2.9. Hiçbir analiz bölgemizdeki kargaşayı, Rusya'daki problemleri, Avrupa'daki kalıcı durgunluğu dikkate almadan Türkiye ile ilgili yapacağınız bir analiz doğru olmaz.” (ANKA/SON)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.