Merkez Bankası'ndan Yeni Yol Haritası: Faiz Koridoru Daraltılacak

Merkez Bankası, Küresel Para Politikalarının Normalleşme Sürecinde Yol Haritasını açıkladı.

Haberler 18.08.2015, 21:50
Merkez Bankası'ndan Yeni Yol Haritası: Faiz Koridoru Daraltılacak

ANKARA(ANKA) - Merkez Bankası, Küresel Para Politikalarının Normalleşme Sürecinde Yol Haritasını açıkladı. Yol haritasına göre, faiz koridoru bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirilecek ve daraltılacak. Döviz kuru oynaklığını azaltmak amacıyla döviz satım ihalelerinin esnekliği artırılacak.

Merkez Bankası, "Küresel Para Politikalarının Normalleşme Sürecinde Yol Haritasını" açıkladı. Yol haritasında bulunan ilk başlık Türk Lirası Likidite Yönetimi Çerçevesi Ve Sadeleşme Adımları, ikinci başlık Döviz Likiditesi Önlemleri, üçüncü başlık ise Finansal İstikrarı Destekleyici Önlemler şeklinde oldu. Yol haritası kapsamında 5 madde için zamanlama normalleşme sürecinde gerçekleşirken, 4 madde için zamanlama Normalleşme Öncesinde ve Süreci şeklinde olacak.

-TÜRK LİRASI LİKİDİTE YÖNETİMİ ÇERÇEVESİ VE SADELEŞME ADIMLARI-

-Türk Lirası Likidite Yönetimi Çerçevesi ve Sadeleşme Adımları çerçevesinde; faiz koridoru bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirilecek ve daraltılacak.

-Hali hazırda piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkanı, piyasa yapıcı bankaların TCMB’den sağladıkları fonlamanın maliyetini değiştirmeyecek şekilde, haftalık vadeli miktar repo ihalesi limit hesaplarına eklenecek. Böylece piyasa yapıcısı bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı kaldırılacak.

-Teminat koşulları sadeleştirilecek.

-DÖVİZ LİKİDİTESİ ÖNLEMLERİ-

-Döviz Likiditesi Önlemleri çerçevesinde; döviz kuru oynaklığını azaltmak amacıyla döviz satım ihalelerinin esnekliği artırılacak.

-Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faizin yükseltilmesi veya Rezerv Opsiyon Katsayıları (ROK) düzenlemeleriyle finansal sisteme döviz likiditesi sağlanacak.

-Döviz depo limitleri artırılacak. Yapılacak düzenlemeler ile finansal sistemin TCMB nezdinde erişebileceği (ROM’daki mevcut döviz miktarı ve döviz depo imkanının toplamı şeklinde olan) döviz likiditesi bankaların gelecek bir yıldaki yurt dışı ödemelerini fazlasıyla karşılayacak seviyede belirlenecek.

-FİNANSAL İSTİKRARI DESTEKLEYİCİ ÖNLEMLER-

-Finansal İstikrarı Destekleyici Önlemler çerçevesinde ise; bankaların mevcut stoklar üzerindeki maliyet yükünü artırmadan sadece yeni yabancı para çekirdek dışı yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranları üç yıldan uzun vadeyi teşvik edecek şekilde belirlenecek.

-Gerekli görülmesi durumunda, önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün aracılık maliyetini azaltmak ve çekirdek yükümlülükleri desteklemek için Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faiz gözden geçirilebilecek.

-ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödenen faiz oranı Fed politika faiz aralığının üst bandına yakın seviyelerde tutulabilecek. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@